28.06.2023
Paweł Cerkanowicz

Z pewnością zastanawiacie się dlaczego na gryfowskim rynku pojawiła się „Dama z łasiczką”

Z pewnością zastanawiacie się dlaczego na gryfowskim rynku pojawiła się „Dama z łasiczką”
Jest to jedna z rzeźb profesora Karola Badyny – wybitnego krakowskiego rzeźbiarza i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Już dziś część prac można obejrzeć w holu Urzędu Gminy i Miasta (I piętro). Zdradzimy, że jutro w przestrzeni miejskiej pojawią się kolejne dzieła i największą w Polsce wystawę rzeźb plenerowych pt.”Krakowskie impresje” zobaczycie już w pełnej okazałości.
Dodam, że mecenasami wystawy są Edward Korecki, Stanisław Fronc oraz Joanna Paśko-Sikora.
Już wkrótce więcej informacji o wydarzeniu.
A na razie zachęcamy do robienia selfie z damą.
Podobno pogłaskanie łasiczki przynosi szczęście
„Krakowskie impresje” na gryfowskim rynku.
Z satysfakcją możemy poinformować naszych czytelników, sympatyków oraz mieszkańców naszego miasteczka, że dziś na gryfowskim rynku trwają prace nad wystawą plenerową pt.: „Krakowskie impresje”. Ustawiane są rzeźby profesora Karola Badyny – wybitnego krakowskiego rzeźbiarza i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pieczę nad gryfowską całością sprawują mecenasi wystawy – Edward Korecki, Stanisław Fronc oraz Joanna Paśko-Sikora, pod czujnym, artystycznym okiem Anny Michalkiewicz – dyrektorki naszego GOK-u. Wystawa prac profesora Karola Badyny w Gryfowie Śląskim jest niewątpliwym wydarzeniem kulturalnym. Sytuacja, gdzie mieszkańcy małego miasteczka mogą bezpośrednio spotkać się z wydarzeniem artystycznym z wyższej półki jest zjawiskiem bez precedensu, tym bardziej że rzeźby będzie można podziwiać w holu ratusza na I pietrze, a część prac będzie można zobaczyć obok naszego Kościoła.
Prof. Karol Badyna jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii siedmiu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009), Warszawie (2013) i Krakowie (2016) oraz popiersia księcia Philippa von der Leyen w Kobern-Gondorf. 22 kwietnia 2012 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik parafii pod tym wezwaniem w Zakopanem odsłonięto pomnik jego autorstwa upamiętniający ofiary katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku. Jest autorem projektu i wykonawcą pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (2013) oraz pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu (2016) i Jana Zachwatowicza w Warszawie (2021). Zajmował się również małymi formami rzeźbiarskimi. Jest także autorem projektów wnętrz sakralnych dla wielu zgromadzeń zakonnych.
Drukuj/generuj pdf

Na skróty