Atrakcje przyrodnicze

Aleja kasztanowców

Na północ od wsi Rząsiny, na rozległym płaskowyżu dokładnie na wysokości pałacu i parku pałacowego, znajdziemy coś niezwykłego: skrzyżowanie zabytkowych alei dęba czerwonego (Quercus rubra) i kasztanowca czerwonego (Aesculus carnea) i białego (Aesculus hippocastanum).

 

 

 

Jezioro Złotnickie

Jezioro Złotnickie jest jeziorem zaporowym powstałym w 1924 roku w głębokim kanionie rzeki Kwisy. Nazwa zbiornika ma powiązanie ze złotem, gdyż w XVII wieku znajdowały się tutaj kopalnie złota. Ponadto w rzece wyławiano perły, nawet na skalę przemysłową. Podstawowym zadaniem zbiornika jest retencja oraz produkcja energii elektrycznej w związku z tym, że przy zaporze znajduje się Elektrownia Złotniki. Inną funkcją jeziora jest turystyka. Nad wodami powstały liczne ośrodki wypoczynkowe. Jako akwen wodny jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych.

Jezioro Złotnickie jest jednym z łowisk wędkarskich Polskiego Związku Wędkarskiego – Okręg Jelenia Góra. Cieszy się ono popularnością wśród wędkarzy. Jest miejscem organizacji zawodów wędkarskich zarówno dla dorosłych jak i dzieci okolicznych kół wędkarskich a szczególnie Koła PZW w Gryfowie Śląskim. Szerokość jeziora wynosi od 150 do 300 metrów, a głębokość przy tamie osiąga około 30 metrów głębokości w zależności od stanu wody. Zbiornik może pomieścić 12.4 mln m³ wody, a powierzchnia lustra jeziora wynosi 120 ha.

      

        

 

Lawenda na Uboczu

Ogród powstał w 2009 roku z miłości do piękna i zapachu lawendy. Znajdziemy w nim około 50 odmian lawendy pochodzących z różnych części Europy.

Lawenda na Uboczu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów Dolnego Śląska. Klimatyczne miejsce zachęca do odwiedzin widokami, zapachami i możliwością podziwiania otoczenia przy kawie i apetycznych słodkościach.

Wstęp na teren ogrodu kosztuje 5 zł. W cenie jest możliwość robienia zdjęć telefonem komórkowym. Jeśli jednak ktoś zapragnie mieć sesję zdjęciową w tym klimatycznym otoczeniu albo marzy o romantycznej kolacji z lawendą w tle, wystarczy zgłosić się do właściciela i ustalić szczegóły.

 

Lawenda Na Uboczu | Gryfow Slaski | Facebook

 

 

Alpaki z Proszówki

HODOWLA ALPAK „ALPAKI Z PROSZÓWKI” w Proszówce, gdzie proponowane są różne alternatywy spędzania czasu w gospodarstwie.

W ofercie są:  spacery z alpakami, spędzanie czasu z alpakami, alpakoterapia, zajęcia edukacyjne, urodziny z alpakami, śluby i eventy z alpakami, sesje zdjęciowe.

 

HODOWLA ALPAK „ALPAKI Z PROSZÓWKI” – SPACERY Z ALPAKAMI (alpakizproszowki.pl)

 

Dąb Niepodległości 

 W 2018 roku została ufundowana tablica i posadzony dąb z okazji 100-lecia niepodległości Polski.