17.04.2020
Paweł Cerkanowicz

NIE WYPALAJ TRAW !

NIE WYPALAJ TRAW !

Na terenie naszej  gminy doszło już do około  20  zdarzeń  związanych z bezmyślnym  wypalaniem  traw i nieużytków. Najwięcej tych pożarów powstało w Krzewiu Wielkim, Uboczu.

W tym trudnym czasie związanym z epidemią koronawirusa COVID – 19  strażacy  mają dużo pracy, a dodatkowo muszą  wyjeżdżać do gaszenia   podpalanych traw lub nieużytków.  W tym  okresie  mogą być bardzo  potrzebni przy innych działaniach,  kiedy    zagrożone jest zdrowie  lub  życie ludzkie, m.in. przy wypadkach drogowych, pożarach budynków.

Strażacy  z Krzewia Wielkiego, aby powstrzymać plagę podpaleń, która trwa już od dłuższego czasu  zakładają kamerki, aby znaleźć  podpalacza lub podpalaczy  i organizują dyżury.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty