28.06.2023
Paweł Cerkanowicz

Karola Badyny krakowskie inspiracje.

Karola Badyny krakowskie inspiracje.

Profesor Karol Badyna

Ur.1960 .Ukończył studia z wyróżnieniem w 1988 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie gdzie w roku 2011 został profesorem.

W swoim dorobku posiada liczne realizacje rzeźbiarskie o charakterze pomnikowym na terenie całej Polski, między innymi w Krakowie, Warszawie, Sulejówku, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Płocku, Sandomierzu, Łodzi, Radomiu, Stąporkowie, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Końskich, Biłgoraju, Kielcach, Głogowie, Rzeszowie, Krasnymstawie, Gielniowie i Zakopanem. Spośród realizacji zagranicznych można wymienić rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku w siedzibie ONZ oraz w polskim Konsulacie; w Waszyngtonie na Uniwersytecie Georgetown; w Chicago. W Izraelu na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego, a także w Niemczech, Włoszech, Estonii i Białorusi.

Karol Badyna już od początku swojej aktywności twórczej znaczną jej część poświęca sztuce sakralnej. Wykonał ponad trzydzieści kompleksowych projektów wystroju wnętrz sakralnych, z których połowa została zrealizowana bądź jest w trakcie realizacji. Projektował wystroje wnętrz kościołów i kaplic dla takich zgromadzeń zakonnych jak: Redemptorystów, Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, Dominikanów, Urszulanek i Benedyktynów. Projektował wiele kościołów parafialnych na terenie  diecezji :  krakowskiej,  rzeszowskiej,  radomskiej,  sandomierskiej,  kieleckiej,  lubelskiej, legnickiej,  łódzkiej i szczecińskiej. Projektował i realizował rzeźby do pierwszego w Polsce Ogrodu Biblijnego w Proszowicach w zespole z prof. Zofią Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W roku 2015 zostały otwarte największe w Polsce Ogrody Biblijne
w Muszynie realizowane w tym samym zespole. W roku 2018 zrealizował cykl rzeźb „Droga Nowego Człowieka” do oazowych ścieżek edukacyjnych w Krościenku na Kopiej Górce w centrum Ruchu Światło-Życie.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty