04.12.2023
Paweł Cerkanowicz
Bezpieczna praca w rolnictwie – bezpiecznie ciągnikiem
Ciągniki należą do najważniejszych maszyn w gospodarstwie rolnym. Służą jako nośnik
i źródło napędu narzędzi i maszyn zawieszanych oraz doczepianych do nich, a w połączeniu z przyczepą – jako podstawowy środek transportu płodów rolnych.
Bezpieczny ciągnik musi być wyposażony w kabinę, która uchroni kierowcę przed przygnieceniem w razie wywrotki. Poza tym, kabina izoluje traktorzystę od pyłów, kurzu, rozpylanych środków ochrony roślin oraz od hałasu. Najnowsze modele są fabrycznie wyposażone w kabinę, a starsze ciągniki można doposażyć w kabinę lub chociaż w ramę ochronną.
Pamiętaj:
- Zawsze przed rozpoczęciem jazdy ciągnikiem należy zapinać pasy. To najbardziej skuteczna metoda zabezpieczająca kierowcę przed wypadnięciem z pojazdu podczas wywrotki. Ponadto, gdyby doszło do groźnego wypadku na drodze publicznej, jazda
w zapiętych pasach zwiększa szansę na przeżycie – asekuracja pasami łagodzi skutki wypadków. - Aby jeździć po drogach publicznych ciągnikiem, wystarczy mieć aktualne prawo jazdy kat. B. Ciągnikiem z przyczepą można jeździć po uzyskaniu kat. B+E (minimalny wiek kierowcy 18 lat). Dzieci po ukończeniu 16 lat mogą, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna, przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. T.
- Jazda traktorem po drogach publicznych może powodować utrudnienia w ruchu. Zawsze, kiedy to możliwe, należy przepuścić pojazdy jadące za ciągnikiem. W razie awarii należy użyć ostrzegawczego trójkąta odblaskowego oraz włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, aby zasygnalizować postój pojazdu. Jazda traktorem będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy wszystkie lusterka i światła będą odpowiednio ustawione. Jeżeli jeden ciągnik użytkuje kilka osób, to każdy z kierowców powinien osobiście ustawić luterka i światła przed rozpoczęciem jazdy. Należy też pamiętać o częstym myciu wszystkich lusterek, świateł i szyb maszyn.
- Fotel należy ustawić stosownie do wzrostu kierowcy. Prawidłowo ustawiony fotel zapewnia komfort podczas jazdy i daje możliwość lepszej kontroli nad pojazdem. Najlepsze są ergonomiczne fotele, z odpowiednio wyprofilowanym oparciem. Dzięki nim, nawet po długiej pracy, kierowca ciągnika uniknie bólu pleców.
- Aby ciągnik był dopuszczony do ruchu, musi być zarejestrowany oraz mieć aktualny przegląd techniczny. Wszystkie elementy pojazdu musza być w pełni sprawne. Należy systematycznie sprawdzać: układ kierowniczy i hamulcowy, urządzenia zaczepowo – przyłączeniowe, instalację elektryczną, stan świateł i opon. Wszystkie awarie trzeba jak najszybciej usuwać.
Pamiętaj nie jedź po alkoholu:
Zasada jest prosta… Piłeś? Nie jedź!
Opracowała: starszy inspektor PT KRUS w Lubaniu Magdalena Krasowska
Źródła:
- broszury KRUS
- krus.gov.pl