04.03.2024
Paweł Cerkanowicz

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu dzisiejszym na Cmentarzu Komunalnym w Gryfowie Śląskim przy tablicy upamiętniającej kpt. Romana Grońskiego ps. Żbik, żołnierza AK, Burmistrz Gminy i Miasta Olgierd Poniźnik wraz z delegacją pracowników Urzędu Gminy i Miasta, złożył kwiaty oraz znicze.

Pamięć zmarłego żołnierza upamiętniły również mieszkanki naszego miasta, pani Urszula Maga Radna Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski oraz pani Marta Krawczyk.

Pan burmistrz powiedział o historii ustawienia tablicy pamiątkowej oraz życiorysie Romana Grońskiego ps. „Żbik”.

Podczas wojny broniąc się przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec wstąpił do Armii Krajowej. Zwalczał pospolity bandytyzm.

Podczas próby przedostania się na zachód kpt. Groński został ujęty, trafił do więzienia i był sądzony. Wydany przez sąd wyrok śmierci został wykonany 7 marca 1949 roku, miał wówczas 23 lata.

Jego szczątki zostały odnalezione na terenie kwatery „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i złożone w 2019 r. w Panteonie Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

1 marca 2020 r. została odsłonięta tablica upamiętniająca kpt. Romana Grońskiego. Bratanice zamordowanego Panie Alicja Kamińska i Joanna Twardochleb otrzymały flagę, którą była przykryta trumna. Ziemia z mogiły, gdzie ujawniono szczątki ich stryja, symbolicznie złożona została pod tablicą .

Drukuj/generuj pdf

Na skróty