24.08.2011
Agnieszka Muszka

Zagraniczni skauci

Zagraniczni skauci

W pierwszej połowie sierpnia na terenie gminy Gryfów Śl. obozowały harcerki z Niemiec i Francji. Ich celem było poznanie polskiej kultury i historii oraz przezwyciężanie stereotypów.

Na wyprawę po Polsce a zwłaszcza po Dolnym Śląsku wybrały się harcerki z Niemiec należące do organizacji Katolickiego Harcerstwa Europy (niem. Katholische Pfadfinderschaft Europas), które razem ze Stowarzyszeniem Harcerstwa katolickiego „Zawisza”, działającego m.in. w gm.Gryfów Śl., współpracują w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Na obóz do Polski przyjechały 32 osoby – m.in. z Bawarii, Westfalii (Monachium, Kolonia, Aachen) oraz ze stolicy Francji – Paryża. Był to więc całkiem międzynarodowy obóz. Harcerkom posługiwał ich duszpasterz – ks. Dominik, który codziennie sprawował dla nich Mszę św. w kaplicy św. Leopolda na górze św. Anny w Proszówce. 
– Ich celem jest poznanie polskiej kultury, zatarcie stereotypów dotyczących głównie Polaków i Niemców. Przy okazji uczą się podstaw polskiego języka – mówi Joanna Łazur ze Stowarzyszenia Harcerstwa katolickiego „Zawisza” w Gryfowie Śl. – Dziewczęta obozowały u nas, były bardzo zadowolone i szczęśliwe, że zostały tak życzliwie przyjęte.
W programie nie mogło zatem zabraknąć wędrówek po okolicy, które miały za zadanie przybliżyć niemieckim i francuskim harcerkom polskie życie, szczególnie w okolicach Gryfowa. Musiały one dotrzeć do ludzi, popytać się m.in. o nazwy poszczególnych roślin, a przy okazji spełnić dobry uczynek, który mógł być zrealizowany podczas pracy w domu lub wokół niego. 10 sierpnia harcerki wyjechały z Gryfowa w kierunku Krakowa, ponieważ – ich zdaniem – jest to polska stolica kultury i historii. Można by powiedzieć nawet, że być w Polsce i nie zobaczyć Krakowa to tak samo jak być w Rzymie i nie zobaczyć papieża.

Na wyprawę po Polsce a zwłaszcza po Dolnym Śląsku wybrały się harcerki z Niemiec należące do organizacji Katolickiego Harcerstwa Europy (niem. Katholische Pfadfinderschaft Europas), które razem ze Stowarzyszeniem Harcerstwa katolickiego „Zawisza”, działającego m.in. w gm.Gryfów Śl., współpracują w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Na obóz do Polski przyjechały 32 osoby – m.in. z Bawarii, Westfalii (Monachium, Kolonia, Aachen) oraz ze stolicy Francji – Paryża. Był to więc całkiem międzynarodowy obóz. Harcerkom posługiwał ich duszpasterz – ks. Dominik, który codziennie sprawował dla nich Mszę św. w kaplicy św. Leopolda na górze św. Anny w Proszówce. – Ich celem jest poznanie polskiej kultury, zatarcie stereotypów dotyczących głównie Polaków i Niemców. Przy okazji uczą się podstaw polskiego języka – mówi Joanna Łazur ze Stowarzyszenia Harcerstwa katolickiego „Zawisza” w Gryfowie Śl. – Dziewczęta obozowały u nas, były bardzo zadowolone i szczęśliwe, że zostały tak życzliwie przyjęte.W programie nie mogło zatem zabraknąć wędrówek po okolicy, które miały za zadanie przybliżyć niemieckim i francuskim harcerkom polskie życie, szczególnie w okolicach Gryfowa. Musiały one dotrzeć do ludzi, popytać się m.in. o nazwy poszczególnych roślin, a przy okazji spełnić dobry uczynek, który mógł być zrealizowany podczas pracy w domu lub wokół niego. 10 sierpnia harcerki wyjechały z Gryfowa w kierunku Krakowa, ponieważ – ich zdaniem – jest to polska stolica kultury i historii. Można by powiedzieć nawet, że być w Polsce i nie zobaczyć Krakowa to tak samo jak być w Rzymie i nie zobaczyć papieża.

 

 

Ziemia Lubańska Nr 16(423) * 24.08-7.09.2011

Drukuj/generuj pdf

Na skróty