20.01.2020
Paweł Cerkanowicz

Proszówka w obiektywie naszych lokalnych fotografów

Proszówka w obiektywie naszych lokalnych fotografów

 

W dniu 11 stycznia 2020r. w świetlicy w Proszówce miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, na które przybyło wiele osób. Odwiedzili nas mieszkańcy Proszówki, Gminy Gryfów, Powiatu Lwóweckiego i Lubańskiego byli z nami tego dnia również przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Gryfowa Śląskiego, dyrektorzy jednostek gminnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, znawcy i pasjonaci fotografii z Jeleniej Góry.

Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki w roku 2019 pozyskało 5.000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej poprzez organizację warsztatów fotograficznych „Fotografie Proszówki do kalendarza rozkładówki”.  Było to  zadanie publiczne,  którego celem było pobudzenie aktywności mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz swojej miejscowości, rozwój tożsamości wiejskiej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich, a przede wszystkim ich promocja. Miło nam poinformować, że informacja o wystawie dotarła wg. statystyk facebooka do ponad 8 tysięcy osób. Zachęciliśmy ludzi do wyjścia z domu oraz wydaliśmy publikacje promocyjną.

Dzięki dofinansowaniu w sołectwie Proszówka jesieniom udało się zrealizować dla wszystkich zainteresowanych bezpłatny cykl warsztatów fotograficznych. Była teoria w świetlicy, ale również praktyka w terenie. Uczestnicy poznali tajniki dobrego zdjęcia, na co należy zwrócić uwagę przy ustawieniach sprzętu oraz jakimi parametrami kierować się przy zakupie aparatu fotograficznego. Zwieńczeniem warsztatów był wernisaż wystawy fotograficznej w dniu 11stycznia. Spotkaniu towarzyszył pyszny poczęstunek, pokaz zdjęć z urokliwych miejsc sołectwa, rozmowy i autografy. Każdy uczestnik wystawy otrzymał bezpłatnie kalendarz z pięknymi zdjęciami Proszówki, który również został wydany w ramach projektu tak samo jak widokówki z pozdrowieniami z Proszówki, ulotki promocyjne wydarzenia i zdjęcia na wystawę. W tym miejsku dziękujemy Bibliotece Publicznej w Gryfowie na czele z Dyrektor Marzeną Wojciechowską i Szkole Podstawowej nr 2 z Dyrektor Anną Pląskowską za użyczenie sztalug pod wystawę fotograficzną.

Realizacja projektu nie udał by się gdyby nie dwa bardzo ważne czynniki. Pierwszy to jak zawsze finanse. Bez środków Urzędu Marszałkowskiego i dofinansowaniu Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki nie stworzylibyśmy tych wspaniałych warsztatów, nie wydalibyśmy kalendarzy, pocztówek, ulotek i roll-upu  nie odbyłaby się ta wyjątkowa wystawa, a drugi czynnik równie ważny, a może najważniejszy to są ludzie: prawdziwi pasjonaci fotografii z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem, z ogromnymi osiągnięciami na skalę ogólnopolską i nagrodami w różnych konkursach fotograficznych, nasi wspaniali lokalni fotografowie: Mariusz Dragan, Robert Grzelczak, Stanisław Pawłowski, Ryszard Stolarczyk i Paweł Zatoński. Dziękujemy za zaangażowanie w nasz projekt, za użyczenie pięknych zdjęć naszej „małej ojczyzny”. To dzięki Waszej pasji, uporowi i wiedzy udało nam się zrealizować nasz projekt. Mamy nadzieje, że to pierwsza, ale nie ostatnia wspólna inicjatywa.
Wystawę fotografii będzie można w styczniu obejrzeć jeszcze raz  w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śląskim.  Anna Zawisza-Paliwoda

Drukuj/generuj pdf

Na skróty