11.10.2013
Agnieszka Muszka

Propaganda i satyra

Propaganda i satyra

Z okazji 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej w galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w Gryfowie Śl. miejscowa Biblioteka Publiczna zorganizowała niecodzienny wernisaż.

Na wystawie zaprezentowano plakat propagandowy i satyryczny z okresu II wojny światowej oraz hitlerowskie afisze śmierci. Wystawa była swego rodzaju lekcją trudnej historii. Rozpoczęła się ona od odsłuchania nagrania komunikatu o rozpoczęciu wojny i poprzez subiektywny wybór kontrowersyjnych faktów z jej przebiegu, zakończyła się odczytaniem nazwisk z hitlerowskich afiszów śmierci i prośbą o refleksję nad ekspozycją. Prowadzącymi byli Mieczysław Gnach – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śl. oraz Piotr Kucznir – wiceprezes Stowarzyszenia Zamek Czocha. Wydarzeniu temu towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka, a kilku uczniów ZSOiZ zaprezentowało się podczas wernisażu w strojach z lat czterdziestych XX wieku.

Na wystawie, którą można odwiedzać codziennie w godzinach pracy biblioteki, prezentowane są plakaty i afisze z kolekcji Piotra Kucznira. 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty