05.12.2014
Agnieszka Muszka

Partnerska współpraca

Partnerska współpraca

Partnerstwo między Gryfowem i Bischofswerdą to coś, czego okoliczne polskie samorządy mogą chyba rzeczywiście pozazdrościć temu miastu. Wymiana doświadczeń, wzajemne ubogacanie się m.in. poprzez sztukę i uczestnictwo w regionalnych wydarzeniach oraz współpraca na wielu poziomach to jest właśnie ten wyjątkowy wyróżnik relacji obu partnerskich miast. Bardzo dobrze układa się współpraca między gimnazjami, których uczniowie korzystają pełna garścią z oferowanych w ten sposób możliwości.

– Nasze spotkania z partnerskimi szkołami w Bischofswerdzie i Gryfowie Śl. to już taka nasza tradycja, która trwa od wielu lat – mówi dyrektor Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej Alicja Kownacka. – Jest to okazja do wymiany uczniowskiej oraz poznawania języka. Mamy możliwość poznać okolice tego niemieckiego miasta, a oni zwiedzają nasz region. Obecnie kończymy projekty, które kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy. Jest to wystawa fotografii, która prezentuje okolice Gryfowa. 10 grudnia jedziemy z tą ekspozycją do Niemiec, a potem zostanie ona jeszcze pokazana w naszym ratuszu. Myślę, że tę współpracę warto kontynuować, gdyż jest ona korzystna dla obu stron – dodaje.

Ostatnio gryfowianie gościli młodzież z Bischofswerdy. Niemieccy gimnazjaliści zwiedzili Szklarską Porębę, Karpacz i okolice. Rozegrany został także międzynarodowy turniej dziewcząt w piłkę ręczną, który – mimo bardzo wyrównanego poziomu – wygrały zawodniczki z Niemiec.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty