13.04.2013
Agnieszka Muszka

Oaza zmysłów

Oaza zmysłów

Zimowe spotkania grupy polskiej-niemieckiej w ramach projektu pn.: Polsko-niemieckie Centrum Spotkań i Informacji „Oaza zmysłów“W ramach realizacji projektu unijnego pn. „Polsko-niemieckie Centrum Spotkań i Informacji „Oaza Zmysłów” między Bischofswerdą, a Świetlicą Środowiskową w Gryfowie Śląskim  w okresie zimowym odbyły się dwa spotkania.

Pierwsze z nich dnia 07.12.2012r. w Bischofswerdzie. 20-ro wychowanków Świetlicy Środowiskowej mimo mroźnej pogody, miło spędziło ten dzień, dzięki wspaniałej organizacji ze strony niemieckiej.

Po przywitaniu w Niemczech, przewodnik oprowadził nas po tamtejszym Zoo, dzięki czemu poznaliśmy wiele gatunków zwierząt – ich wymagania co do pożywienia i warunków pogodowych, w jakich żyją.

Po wspólnym obiedzie, wyruszyliśmy na przejażdżkę dorożką po Bischofswerdzie, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach lepienia z gliny oraz wykonywaliśmy ozdoby świąteczne.

Pobyt w Bischofswerdzie zakończyliśmy na targach świątecznych.

Kolejne spotkanie- tym razem w Polsce, miało miejsce 25.01.2013r. w Gryfowie Śląskim w budynku Świetlicy Środowiskowej.

Po przywitaniu grupy niemieckiej udaliśmy się na przechadzkę po Gryfowie Śląskim, podczas której zwiedziliśmy Kościół p.w. Św. Jadwigii z zabytkowym epitafium. Byliśmy również w Urzędzie Gminy i Miasta Gryfów Śląskim oraz w Centrum Informacji Turystycznej. Dzięki temu lepiej poznaliśmy historię miasta.

Po powrocie do świetlicy odbył się „Quiz Wiedzy o Gryfowie Śl.”, gdzie grupy polsko- niemieckie mogły wykazać się wiedzą zdobytą podczas wspólnego spaceru.

Obiad, jaki został przygotowany na to spotkanie dał możliwość poznania przez grupę niemiecką polskich świątecznych tradycji kulinarnych. Po raz pierwszy nasi goście jedli barszcz z uszkami czy pierogi z kapustą.

Popołudnie w świetlicy spędziliśmy przy pracach plastycznych: malowanie na szkle i wykonywanie aniołków z masy solnej, co bardzo zainteresowało naszych gości. Zajęcia te odbywały się pod czujnym okiem p. Anny Ochman, za co serdecznie dziękujemy.

 Po wspólnej kolacji pożegnaliśmy się. Kolejne nasze spotkanie odbędzie się w kwietniu, tym razem po stronie niemieckiej.

Głównym celem wytyczonym przez projekt jest integrują dzieci i młodzież z obu państw. Dzięki nim możemy poznać nasze cechy wspólne, jak i różnice, poprzez spotkania zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Bariera językowa nie stanowi już problemu.

Realizowany projekt unijny, oprócz wymienionej już integracji przyczynił się do wzbogacenia inwentarza świetlicy środowiskowej w zastawę stołową, a w planach jest aparat cyfrowy, sprzęt nagłaśniający, stoliki oraz krzesełka.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają społecznie w jego realizacji.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty