10.01.2024
Paweł Cerkanowicz

Jaka jest jakość życia w naszych gminach – ranking

Jaka jest jakość życia w naszych gminach – ranking

W tym roku Serwis Samorządowy PAP już po raz trzeci ogłasza wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” i pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy przedstawić Państwu owoce tego niezwykle kompleksowego badania, w którym bierzemy pod uwagę aż 63 wskaźniki, dobrane we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. – wskazują autorzy rankingu.

Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno- ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej; są takie, na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Jak zaznaczają autorzy rankingu w najogólniejszej definicji jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Potrzeby te klasycznie dzielą się na materialne (bytowe) i niematerialne (duchowe). W zależności od specyfiki przedmiotowej jakość życia można analizować w sferze biologicznej, psychologicznej, zdrowotnej, społecznej, środowiskowej (przyrodniczej), politycznej, edukacyjnej i wielu innych. Terminy bliskoznaczne (ale nie tożsame) to stan rozwoju, warunki życia, czy poziom życia.

Autorzy opracowania podkreślą, iż celem badania jest wypracowanie możliwie uniwersalnej metodologii, pozwalającej na minimalizację subiektywizmu, jak największą reprezentatywność społeczną oraz możliwość obserwacji wskaźników cząstkowych i wskaźnika syntetycznego w czasie (w różnych latach i okresach).

Na 2477 gmin w Polsce bardzo wysoką pozycję zajęła Szklarska Poręba, która z wynikiem 58,21 punktów uplasowała się na 140 miejscu w kraju i 13 miejsce w województwie. Na bardzo dobrym 244 miejscu w Polsce i 20 miejscu na Dolnym Śląsku z 56,64 pkt. sklasyfikowany został Świeradów-Zdrój.

Najlepsza gmina do życia spośród gmin powiatu lwóweckiego to według autorów rankingu Gmina Gryfów Śląski, której wynik 50,54 pkt. zapewnił 1401 miejsce w kraju i 100 miejsce w województwie. Lwówek Śląski z wynikiem 48,34 pkt. zajął 1893 pozycję w rankingu krajowym i 133 miejsce w województwie.

Kolejne samorządy dzieli dość spora przepaść do liderów. Gmina Wleń z zaledwie 46,27 pkt zajęła 2220 miejsce w Polsce i 159 miejsce w województwie. Lubomierzowi 45,92 pkt zapewniły 2252 pozycję w kraju i 163 na Dolnym Śląsku, a Mirsk z zaledwie 45,70 punktami został sklasyfikowany na 2278 w kraju i 165 miejscu w województwie.

pełne wyniki rankingu dostępne są tutaj

za lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty