11.10.2019
Paweł Cerkanowicz

III MIEJSCE SOŁECTWA PROSZÓWKA W KONKURSIE „NAJPIĘKNIESZA WIEŚ DOLNOŚLĄSKA”

III MIEJSCE SOŁECTWA PROSZÓWKA W KONKURSIE „NAJPIĘKNIESZA WIEŚ DOLNOŚLĄSKA”

Sołectwo Proszówka zostało zgłoszone przez Burmistrza Gryfowa do 11 edycji konkursu „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska”. W dniu  27 czerwca gościliśmy w Proszówce komisję oceniającą z  Urzędu Marszałkowskiego. W dniu 8 sierpnia zostały ogłoszone wyniki. Łącznie wpłynęły zgłoszenia 22 wsi z 20 gmin województwa Dolnośląskiego. Konkurs jest organizowany przez Urząd Marszałkowski w 4 kategoriach „Najpiękniejsza Wieś”, Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. Sołectwo Proszówka w kategorii „Najpiękniejsza Wieś” zajęło zaszczytne III miejsce.

 

W dniu 5 października delegacja w składzie: Burmistrz Gminy i Miasta Gryfowa Olgierd Poniźnik, Renata Adamska oraz Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki, zaproszona została do wsi Opawa gm. Lubawka gdzie odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Tegoroczne podsumowanie konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2019 rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. Świętej Jadwigi, którą współcelebrował Ksiądz Stanisław Kowalski kiedyś ksiądz naszej parafii obecnie parafii Chełmsk Śląski. Następnie uczestnicy podczas krótkiego, wspólnego spaceru po Opawie, zapoznali się ze zrealizowanymi projektami i działaniami podejmowanymi przez opawską społeczność.

Od godz. 14:00 świętowanie oficjalnie rozpoczęło się na stadionie. Muzycznym otwarciem gości powitał na scenie zespół Sachiel – zwycięzcy kultowego programu Must Be The Music, którego członkowie na co dzień mieszkają w Opawie.

Następnie rozpoczęła się część oficjalna, gdzie dolnośląscy gospodarze i członkowie wiejskich społeczności otrzymali odznaczenia w poszczególnych kategoriach. Wręczenia nagród dokonał Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Iwona Krawczyk Poseł na sejm RP oraz Paweł Czyszczoń Dyrektor Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.  Na ręce sołtys Proszówki Adriany Karpowicz wręczona została pamiątkowa statuetka oraz czek o wartości 3.000zł.

Podczas wręczania nagród i tuż po organizatorzy zaplanowali program artystyczny oraz wspólną zabawę taneczną. Na scenie poza zespołem Sachiel zaprezentował się kabaret U3W z Lubawki, Orkiestra Dęta z Lubawki oraz zespół Zgoda z Chełmska Śląskiego.

W trakcie wydarzenia goście mogli skorzystać z różnych atrakcji – stoisk rękodzielniczych, gastronomicznych i wielu innych. Skosztować można było tradycyjnych, opawskich przysmaków jak również zapoznać się z twórczością regionalnych pasjonatów. (Anna Zawisza-Paliwoda)

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty