07.04.2010
Agnieszka Muszka

Historia i laury

Historia i laury

Historia Gryfowa sięga średniowiecza, kiedy to prawdopodobnie w roku 1242 Bolesław Rogatka miał nadać mu prawa miejskie. W roku 1354 Bolko II – książę świdnicko-jaworski – przyznał miastu szereg praw sporządzonych według prawa lwóweckiego, które podniosły jego rangę i znakomicie przyczyniły się do szybkiego wzrostu zamożności mieszkańców.

Nie zawsze na pięknej ziemi gryfowskiej gościł dobrobyt i spokój. Szczególnie XV stulecie przyniosło tutaj hekatombę – burze, susze, powodzie, epidemie i pożary, a trwające z przerwami od 1427 do 1431 roku wojny husyckie pogłębiały jeszcze zniszczenia. Za to wiek XVI był dla Gryfowa okresem prosperity,a w połowie wieku XVII działało w mieście aż 26 domów handlowych. Powstanie manufaktur w 1764 roku zamieniło drobne wytwórstwo w bardziej zorganizowane zakłady, które zajęły się produkcją adamaszku lnianego i tkanin. W 1865 roku Gryfów otrzymał połączenie kolejowe z Jelenia Górą, Lwówkiem, Świeradowem i Zgorzelcem oraz linię telegraficzną, a w 1996 roku gmina przyjęła barwy niebiesko-żółte Górnych Łużyc, których jest historyczną częścią i wielką ozdobą.

 

Dzisiejsza gmina Gryfów Śląski to także istotny organizm województwa dolnośląskiego, sprawnie zarządzany przez miejscowy samorząd. W tym roku realizujemy historyczną i największą dla Gryfowa inwestycję, budowę hali sportowej, która będzie służyć naszej młodzieży, stowarzyszeniom i klubom sportowym oraz osobom niezrzeszonym – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik. – Koszt budowy wyniesie około 5 mln zł, a na wyposażenie hali zabiegamy o środki z Europejskiej Współpracy Terytorialnej w ramach programu Polska – Czechy (Raspenava – Gryfów). Ponadto niemało środków przeznaczymy na infrastrukturę drogową, a najpoważniejszym tegorocznym zadaniem będzie ul. Młyńska w Gryfowie, która ma jeszcze nawierzchnię szutrową i wymaga także przebudowy kanalizacji sanitarneji deszczowej. Cieszy nas, iż realizując to zadanie, załapaliśmy się kolejny raz na współfinansowanie z Programu Budowy Dróg Lokalnych („schetynówki”). Wcześniej zrobiliśmy skrót, między drogami krajową i powiatową, do najbardziej uprzemysłowionej naszej miejscowości – Proszówki.

 

Warto podkreślić, iż rozstrzygnęliśmy już wszystkie – z wyjątkiem dwóch – przetargi dotyczące inwestycji drogowych.
Do większych tegorocznych inwestycji realizowanych na terenie Gminy Gryfów Śląski należy budowa Centrum Informacyjno-Kulturalnego (po dawnym budynku żłobka i przychodni), które powstanie dzięki współfinansowaniu tego zadania z EWT (Polska – Saksonia).

 

Pozyskaliśmy 500 tys. euro i przeniesiemy tam bibliotekę z czytelnią, powstanie sala na wernisaże, znajdzie się też miejsce dla redakcji „Kuriera Gryfowskiego” i naszych młodzieżowych stowarzyszeń – wylicza burmistrz Poniźnik.

 

Dużo się ostatnio dzieje w gminie Gryfów Śląski, ale kogoś stale obserwującego rozwój tej ziemi na pewno to nie dziwi. Trafna strategia samorządu i konsekwencja działania przyczyniają się do wzbogacania infrastruktury gminy i wpływają na coraz lepszy szlif tej wspaniałej perełki Górnych Łużyc. Ludzie tutaj mieszkający są pracowici i przyjaźni, a co ważne dla spoiwa społeczności – zależy im na tym, aby gminę dostrzegano i doceniano daleko poza jej granicami.
Najlepszym tego przykładem niech będzie III miejsce Gryfowa Śląskiego w esemesowym plebiscycie „Śląska SuperGmina” zorganizowanym przez „Wrocławianina” pod patronatem wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca i marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty. Ta wysoka lokata wśród 240 gmin województw opolskiego i dolnośląskiego na pewno Gryfowowi się należy.

 

www.wroclawianin.pl

Drukuj/generuj pdf

Na skróty