17.04.2015
Agnieszka Muszka

Fotografia z Islandii

Fotografia z Islandii

1 kwietnia w galerii gryfowskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż fotografii Marty Niebieszczańskiej. Mimo niesprzyjającej, wietrznej aury na wernisaż przybyło bardzo wielu amatorów fotografii, ciekawych dzieł młodej artystki.

Oczywiście nie mogło zabraknąć burmistrza Olgierda Poniźnika i przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Skrzypka, z uznaniem wypowiadających się o obrazach Marty Niebieszczańskiej, która w pewnym sensie stała się ambasadorem Gryfowa Śl. na terenie odległej Islandii.

Marta Niebieszczańska jest fotografem, dziennikarką, redaktorką, event managerem. Urodziła się i wychowała w Gryfowie Śl., ale od wielu lat mieszka w Islandii. Początkowe doświadczenia w Polsce związane z organizacją życia kulturalnego Gryfowa Śl. zostały rozwinięte w krainie lodu i ognia. Od 4 lat Marta jest redaktorką naczelną oraz właścicielką portalu informacyjnego Iceland News Polska www.icelandnews.is. Codziennie dostarcza polskiej społeczności w Islandii najświeższe informacje o życiu w kraju, który stał się dla polskich emigrantów drugą ojczyzną. Jednak działania Marty Niebieszczańskiej nie kończą się na pracy dziennikarskiej. Poszukiwanie obrazów do uchwycenia pasjonuje ją odkąd pamięta. Swoją pasję pielęgnuje każdego dnia. Świadoma najnowszych technologii i możliwości z ogromnym zamiłowaniem sięga po tradycyjne techniki obrazowania, pracując m.in. z camerą obscurą, najstarszym, a zarazem najprostszym sposobem uchwycenia kadru na materiale światłoczułym. Swój zapał i zaangażowanie w fotografię uświęciła niejednokrotnie wystawami, zarówno w Polsce, jak i w Islandii.

Na wystawie w Gryfowie Śl. zaprezentowała fotografie wykonane różnymi technikami w Islandii. Artystka, eksplorując Islandię wzdłuż i wszerz, bezustannie wyszukuje kadry, które pokazują niesłychane piękno i różnorodność środowiska, w którym przyszło jej żyć w ciągu ostatnich kilku lat. Fotografie będą prezentowane do 30 kwietnia w godzinach pracy biblioteki.

Ziemia Lubańska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty