19.10.2018
Agnieszka Muszka

Droga z Gryfowa Śląskiego do Świecia już oficjalnie otwarta

Droga z Gryfowa Śląskiego do Świecia już oficjalnie otwarta

W czwartek 18 października w Gryfowie Śląskim miało miejsce oficjalnie otwarcie wyremontowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 360. W uroczystości udział wzięli m.in. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Leszek Loch Dyrektor DSDiK, Olgierd Poniźnik, Burmistrz Gryfowa Śląskiego, przedstawiciele wykonawcy- firmy Budimex, władze „Kraju Libereckiego” oraz przedstawiciele czeskich drogowców, przedstawiciele Euroregoinu, a także radni gminy Gryfów Śląski i Powiatu Lwóweckiego.

Przebudowa blisko 12-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 360 jest pierwszym z etapów projektu drogowego „Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha”. Jest on realizowany dzięki współpracy Dolnego Śląska z Krajem Libereckim, w ramach unijnego programu współpracy transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska. 

– Projekt „Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha” ma pomóc w zwiększeni atrakcyjności turystycznej wspólnego regionu przygranicznego ziemi frydlanckiej i południowej części Dolnego Śląska. Zwłaszcza, że jest to obszar bogaty w atrakcje turystyczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.

 
Droga 360 przebiega w znacznej części przez teren gminy Gryfów Śląski. – Budowa rozpoczęła się w maju 2017 roku a kończy się teraz, po półtorej roku tak, że stosunkowo szybko. Droga ma 11,96 km i prowadzi z Gryfowa Śląskiego do Świecia. Jest bardzo dobrze zrewitalizowana i oznakowana. Tu w Gryfowie Śląskim trudno się przyzwyczaić, bo powstało pierwsze rondo w historii miasta. – mówi Burmistrz Olgierd Poniźnik, który dodaje, iż przy okazji tego remontu pod jezdnią w mieście wymieniona została cała sieć wodociągowa.


Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła jak zwykle niezawodna Gryfowska Kapela Podwórkowa. Zamiast symbolicznego przecinania wstęgi było znoszenia z drogi ogrodzenia. Oddany dziś do użytku wyremontowany odcinek DW360 poświęcił proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi w Gryfowie Śląskim, ksiądz Krzysztof Kurzeja.


Otwarty dzisiaj odcinek drogi ma długość około 12 km, a jego przebudowa kosztowała ponad 9 mln zł. Poza remontem samej drogi zostały utwardzone pobocza, odmulone rowy, wyremontowano przepusty pod zjazdami do gospodarstw domowych i na pola uprawne, usunięto konary drzew w obrębie skrajni drogowej oraz wykonano nowe oznakowanie pionowe i poziome. 

Żródło; lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty