14.02.2024
Paweł Cerkanowicz

DOLNY ŚLĄSK BEZ SMOGU !!!

DOLNY ŚLĄSK BEZ SMOGU !!!

Stan powietrza w województwie dolnośląskim, w sezonie grzewczym jest jednym z najgorszych w całym kraju. Zgodnie z podejmowanymi działaniami Samorządu Województwa Dolnośląskiego dotyczącego poprawy środowiska w regionie, wspomaganym przez instrumenty finansowe poziomu krajowego i regionalnego, a także inicjatywą lokalnych władz, mieszkańcy województwa są zobowiązani do wymiany kopciucha na urządzenie, którego spalanie będzie bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i wszystkich mieszkańców.

OBOWIĄZEK WYMIANY PIECA – KOGO OBEJMUJE?

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców województwa dolnośląskiego do wymiany pozaklasowych kotłów na nowe, spełniające określone w uchwale normy. Obowiązek wymiany pieca dotyczy każdego użytkownika, którego urządzenie nie spełnia ww. norm, a tym samym przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w regionie.

WYMIANA PIECA – DO KIEDY?

Termin wymiany pieca węglowego, czyli wymiana kopciucha niespełniającego wymogów 3 klasy normy PN–EN 303–5:2012, to 1 lipca 2024 roku. Po tym czasie mieszkańcy województwa dolnośląskiego, którzy w dalszym ciągu będą użytkowali pozaklasowe kotły, a tym samym naruszali zasady uchwały antysmogowej, narażą się na wysokie kary. Drugim, istotnym terminem, wprowadzającym ostrzejsze wymogi dotyczące wymiany pieców na węgiel lub drewno poniżej 5. klasy, jest 1 lipca 2028 roku.

Kampania informacyjno-edukacyjna „Czyste Zasady”, realizowana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego, przedstawia rozwiązania związane z wymianą pieców i zwiększenia efektywności energetycznej regionu. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą dzięki temu zaplanować wymianę starego pieca i skorzystać z możliwości dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację budynku mieszkalnego w programie „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”. Więcej informacji na stronie: https://czystezasady.pl/uchwala-antysmogowa/

 

 

Uchwała antysmogowa: https://irt.wroc.pl/strona-445-uchwaly_antysmogowe.html

Drukuj/generuj pdf

Na skróty