07.02.2011
Agnieszka Muszka

Chrońmy swoje mienie

Chrońmy swoje mienie

Lwóweccy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich Państwa o zwrócenie większej uwagi na zabezpieczenie swojego mienia.Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami wejściowymi.  Próba wejścia do mieszkania czy budynku przez okno, balkon, okienko w piwnicy może zostać przez przypadkową osobę zauważone i zgłoszone jako włamanie.

Aby nasza posesja była bezpieczna warto zainstalować oświetlenie, którego promienie dotrą do każdego ciemnego punktu wokół domu.
Mając cenne przedmioty warto zrobić ich fotografie, oznaczyć trwale w znanych tylko sobie miejscach. W czasie, gdy nie ma domowników przez dłuższy czas w domu warto poprosić sąsiada aby od czasu do czasu włączył wieczorem światło, telewizor, podlał kwiaty, opróżnił skrzynkę pocztową – dobry sąsiad także zwróci uwagę na osoby obce, które przebywają w pobliżu posesji i w odpowiednim czasie może nas o tym powiadomić.
Zwracajmy uwagę na nieznane Nam osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórzu czy ulicy. Zainteresujmy  się nimi, zapytajmy  kogo szukają, dobrze im się przyjrzyjmy, abyśmy zachowali w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

 

Podczas prac polowych także należy zwrócić uwagę na własne mienie – sprzęt chować, zamykać garaże, a pojazdy czy duże elementy pozostawiać w miejscach oświetlonych.

Zadbajmy także o to, aby nikt postronny nie widział co mamy w garażach, komórkach, piwnicach aby uchronić się przed potencjalnym włamaniem.

 

Jednym z ustawowych zadań Policji jest przeciwdziałanie przestępstwom oraz ściganie ich sprawców. Jednak bez Państwa pomocy i zaangażowania możliwości wykrywcze Policji są ograniczone.

 

Stąd nasz APEL o należyte zabezpieczenie i dbałość o własne mienie  – NIE DAWAĆ OKAZJI ZŁODZIEJOM.
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty