Chodź z nami krewniakami!
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śl. 54 uczniów przystąpiło do akcji, której efektem było zebranie 20 litrów krwi.
Coraz skuteczniej leczymy nowotwory, opanowaliśmy choroby zakaźne, które dziesiątkowały populację, ale wciąż nie możemy znaleźć zamiennika krwi – jedynego w swoim rodzaju, niemożliwego do podrobienia lekarstwa. Chorzy oczekujący na ten bezcenny dar nadal mogą liczyć tylko na bezinteresowny gest drugiego człowieka, któremu chce się wyjść z domu i dotrzeć do punktu krwiodawstwa, zająć czas wypełnianiem ankiety i odpowiedziami na szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia i nie tylko oraz skazać się na chwilowy dyskomfort związany z badaniem lekarskim i użyciem cienkiej igły. Dawcy krwi w większości podkreślają, że jest to całkowicie bezbolesny zabieg, ale przecież nie jest trudno wyobrazić sobie tysiące przyjemniejszych czynności.
Tym bardziej więc godna podziwu wydaje się postawa 54 bohaterów akcji „Chodź z nami krewniakami”, która miała miejsce 30 września w ZSOiZ w Gryfowie Śl. Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Powiatową Stacją Krwiodawstwa w Lwówku Śl. Szkolne Koło PCK zorganizowało zbiórkę, której efektem było 20 litrów krwi. Henryk Kiwak – lokalny lider dawstwa krwi nie mógł wyjść z podziwu
– To niesłychane, efekt akcji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jestem pod wielkim wrażeniem tej wspaniałej młodzieży. Rodzice, dyrekcja i nauczyciele mogą być z nich dumni – mówi Henryk Kiwak. – Nie skorzystali nawet z ustawowego dnia wolnego, ponieważ większość czasu spędzili w kolejce do rejestracji, potem badania lekarskiego, następnie pobrania krwi. Szkoła może zaliczyć to do swoich sukcesów wychowawczych. Niesamowici są ci młodzi ludzie! To niecodzienny widok. Nie dziwię się temu jednak, ponieważ wspaniały przykład dają im nauczyciele, którzy przyłączyli się do akcji i również oddali krew – podkreśla lider gryfowskiego krwiodawstwa.
Elżbieta Świercz – współorganizatorka akcji, która zabezpieczała ją od strony medycznej dodaje, że dawcą krwi może zostać tylko osoba pełnoletnia, sam zabieg jest całkowicie bezpieczny, sprzęt do poboru krwi jednorazowy, a warunki sterylne. Uczestnictwo w akcji to najlepszy sposób, aby oszacować stan zdrowia. Dawca to osoba całkowicie zdrowa. Muszą to potwierdzić badania.
Przyznaję, że zdarzały się przypadki, iż uczniowie dzięki pobraniu krwi i szczegółowemu badaniu, które mu towarzyszy, dowiadywali się o ukrytych chorobach i dzięki temu wcześnie mogli rozpocząć leczenie – mówi Elżbieta Świercz.
Gryfowska młodzież krew oddaje już od 5 lat. Dotąd młodzi ludzie jeździli do Powiatowej Stacji Krwiodawstwa we Lwówku. Tym razem było łatwiej.
Wymierny efekt akcji w gryfowskim ZSOiZ ośmielił jej organizatorów i już ustalili kolejny termin z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Tak więc 13 kwietnia będzie następna zbiórka krwi w gryfowskiej szkole, na którą już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych. Jednocześnie serdecznie dziękujemy tym gryfowianom, którzy z podobnego zaproszenia już skorzystali i 30 września honorowo oddali krew.
Ziemia Lubańska Nr 21(404) * 3-17.11.2010