11.02.2011
Agnieszka Muszka

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

11 lutego został ustanowiony Światowym Dniem Chorego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach kościoła katolickiego list apostolski: „ Salvitis doloris” poświęcony wartości ludzkiego cierpienia, w którym Jan Paweł II napisał, że „cierpienie jest częścią doczesnego doświadczenia człowieka, który musi nauczyć się je akceptować i przezwyciężać”.

Cierpienie jest jednym z tych problemów, z którymi ludzkość zmaga się od tysiącleci, wciąż na nowo szukając odpowiedzi na wiele związanych z nim pytań.

 

Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Polaka obchodzony jest od 1993 r. W trosce o godność chorego, dzień ten przypomina niezbitą prawdę, że zdrowie i życie ludzkie są wartościami najwyższymi, a pomiędzy  moralnością  a medycyną  istnieje ścisły związek.

 

Tegorocznym przesłaniem papieża Benedykta XVI są słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła:
„Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni”    (1 P 2, 24).

 

Choroba powoduje w naszych ciałach i umysłach duże spustoszenie. To niejednokrotnie rodzaj życiowej próby, z którą trudno sobie  poradzić w pojedynkę, dlatego też zapewnienie cierpiącym lepszej opieki fizycznej, a szczególnie pomoc psychologiczna jest nieocenionym darem.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty