06.06.2013
Agnieszka Muszka

Z tajemnicą przez historię

Z tajemnicą przez historię

Historia to nauka, która czasem może być nużąca. Jednak przy odrobinie pasji w połączeniu z fachową wiedzą badanie dziejów regionu może być całkiem pasjonujące. Wiedzą o tym uczestnicy i organizatorzy cyklu „Spotkań z tajemnicą przez historię… W cieniu niezbadanych zagadek II wojny światowej”, które 10 maja zainaugurowano w Europejskim Centrum Kulturalno-Informacyjnym w Gryfowie Śl.

To pierwsze takie spotkanie i z pewnością nie ostatnie, o czym zapewniają organizatorzy zachęcając do odwiedzenia ECKI 14 czerwca br. na kolejną historyczną konferencję. W zasadzie trudno nazwać to nawet konferencją, bowiem było to żywe zetknięcie się z dokumentami dotyczącymi naszego regionu oraz eksponatami lub ich replikami przypominającymi o czasach II wojny światowej. Temat pierwszego takiego spotkania to „Mroki II wojny światowej nad Kwisą”. Zastanawiano się jakie tajemnice kryje pałac rodziny von Prittwitz-Graffron w Rząsinach (niem. Welkersdorf), co skrywają ujawnione plany zamku Czocha ocalone z niepamięci. To tylko niektóre zagadnienia, jakie poruszali prelegenci. Wśród nich znalazł się Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta, autor książek popularyzujących historię regionu, choć nie tylko. Podczas swojego wykładu zt. „Tajne badania Luftwaffe na Dolnym Śląsku” opowiadał o tezach poruszanych w jednej z jego książek, szczególnie skupiając się na pałacu w Rząsinach. Z kolei Barbara Grzybek – kustosz Archiwum Państwowego w Lubaniu, mówiąc o tajemnicach Zamku Czocha prezentowała dokumenty oraz plany obiektu. Wskazywała na szczególną rolę twierdzy oraz jej rozwój historyczny i architektoniczny. Na koniec wystąpił Piotr Kucznir – pasjonat historii, regionalista i wiceprezes Stowarzyszenia Zamek Czocha. Mówiąc o zagadkach tej budowli i okolic z wielką pasją prezentował te bardziej i mniej znane ciekawostki zamkowe, zachęcając tym samym do odwiedzenia obiektu podczas letnich wypraw po regionie.

Ciekawym elementem spotkania były atrakcje przygotowane przez organizatorów. Można było obejrzeć dioramę wojskową z czasów II wojny światowej, uzbrojenie i umundurowanie niemieckich wojsk z tego okresu, a także przyjrzeć się tajnym planom Zamku Czocha. Nieoceniona była także publiczność, która uważnie słuchała uczonych prezentacji i kiedy trzeba było padały całkiem konkretne pytania, będące wyrazem osobistych historycznych poszukiwań.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śl., Stowarzyszenie Zamek Czocha oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Oddział w Lubaniu.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty