10.06.2014
Agnieszka Muszka

W rocznicę pożaru

W rocznicę pożaru

22 maja 2014 roku minęło 85 lat, kiedy to mierząca 72 metry drewniana wieża ratuszowa, wybudowana w 1890 roku, spłonęła podczas remontu z niewyjaśnionego do dziś powodu.

Pierwsze kłęby dymu palącej się już wieży zobaczono o godzinie 18.30. Niespełna godzinę później cała drewniana, już spalona, konstrukcja leżała na rynku. Szybko postanowiono o odbudowie tego zabytku. W związku z tym rozpisano konkurs na odbudowę. Spośród wielu firm wybrano przedstawiciela z Legnicy, którego właścicielem był Heinrich Pluschke. Autorem projektu został natomiast architekt z Wrocławia Leo Ludwig-Wolf. Po trzech miesiącach budowy, dokładnie 25 października 1930 roku, wieża w postaci żelbetonowej konstrukcji (forma obecna) została oddana dla mieszkańców. Koszt budowy wyniósł 61.877 marek. 

W związku z tym wydarzeniem oraz historią jednej z najważniejszych budowli Gryfowa Śl. zachęcamy, przy okazji wiosennych i letnich eskapad po regionie, do obejrzenia wystawy fotograficznej przygotowanej przez Roberta Skrzypka, która znajduje się na drugim piętrze ratusza. Prezentowane zdjęcia pochodzą z jego własnej kolekcji i pokazują jak wyglądał gryfowski ratusz przed pożarem, w trakcie, a także prezentują jego odbudowę i stan obecny. 
Robert Skrzypek jest autorem kilku wystaw promujących Gryfów Śl. organizowanych w Raspenavie, Bischofswerdzie i oczywiście także w Gryfowie. Jego prace służyły promocji regionu na targach turystycznych w Jeleniej Górze, znalazły się również w kilku publikacjach na temat Gryfowa.

W związku z tym wydarzeniem oraz historią jednej z najważniejszych budowli Gryfowa Śl. zachęcamy, przy okazji wiosennych i letnich eskapad po regionie, do obejrzenia wystawy fotograficznej przygotowanej przez Roberta Skrzypka, która znajduje się na drugim piętrze ratusza. Prezentowane zdjęcia pochodzą z jego własnej kolekcji i pokazują jak wyglądał gryfowski ratusz przed pożarem, w trakcie, a także prezentują jego odbudowę i stan obecny. Robert Skrzypek jest autorem kilku wystaw promujących Gryfów Śl. organizowanych w Raspenavie, Bischofswerdzie i oczywiście także w Gryfowie. Jego prace służyły promocji regionu na targach turystycznych w Jeleniej Górze, znalazły się również w kilku publikacjach na temat Gryfowa.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty