13.08.2014
Agnieszka Muszka

W drodze do Maryi

W drodze do Maryi

XXII Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę została zainaugurowana została 24 lipca br. Tegorocznym pielgrzymom na pątniczym szlaku towarzyszy hasło „Do Jezusa przez Maryję – Ad Iesum per Mariam”. Szósty rok z rzędu jako pierwsza na pielgrzymkową drogę do Matki Bożej Częstochowskiej wyruszyła grupa o numerze 5. Miejscem startu był kościół pw. św. Jadwigi w Zgorzelcu, z którego wyruszyło ok. 60 osób – dzieci, młodzież i osoby starsze.

24 lipca pielgrzymi wyruszyli ze Zgorzelca przez Studniska Dolne, Rudzicę i Wesołówkę, docierając do Lubania. Pierwszy dzień zakończył się apelem pielgrzymkowym w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu o godz. 20.30. 25 lipca br., drugi dzień pielgrzymowania, grupa 5 po porannej Mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w wyruszyła z Lubania przez Radogoszcz i Nowogrodziec. W drodze towarzyszyło pątnikom kilku osadzonych z Aresztu Śledczego w Lubaniu. Zwieńczeniem tego etapu był apel pielgrzymkowy w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu o godz. 20.00.

Czym jest pielgrzymowanie? To przede wszystkim wspólnota wiary, która niesie ze sobą określone intencje, ofiary i wyrzeczenia, by powierzać je Bogu. To jedna z najstarszych form pobożności chrześcijańskiej, sięgającej pierwszych wieków. Jak mówią pątnicy – to czas na spotkanie i doświadczenie Boga, także w drugim człowieku.

Przewodnikiem grupy 5 był ks. Tomasz Metelica, wikariusz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. XXII PPDL oficjalnie wyruszyła spod katedry legnickiej 29 lipca, a jej na Jasną Górę – do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dotarła 7 sierpnia br. Pielgrzymów na wzgórze klasztorne poprowadził bp Zbigniew Kiernikowski, nowy ordynariusz diecezji legnickiej. 


Drukuj/generuj pdf

Na skróty