14.11.2018
Agnieszka Muszka

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 2018 roku, w Gryfowie Śląskim, odbyły się uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim rozpoczęły się obchodzone wyjątkowo uroczyście obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. 

Mszę celebrował proboszcz ksiądz Krzysztof Kurzeja. Tuż po niej wierni przeszli na skwer przy kościele, gdzie dokonano posadzenia Dębu Niepodległości i odsłonięto tablice pamiątkową. Burmistrz Olgierd Poniźnik przypomniał także, iż z drugiej strony świątyni rośnie posadzony w 2006 roku Dąb Chrobry. – Dziś sadzimy Dąb Niepodległości Polski, gryfowski Dąb Niepodległości Polski. Chcemy go zasadzić wspólnie jako mieszkańcy Gryfowa Śląskiego. Z inicjatywą posadzenia tego dębu wyszedł płk Edward Basałygo Prezes Koła Żołnierzy WP z Jeleniej Góry. – mówił Burmistrz, który do posadzenia drzewka zaprosił najmłodszych, dzieci i młodzież z gryfowskich szkół i przedszkola. Młodym Gryfowianom towarzyszyli: Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Elwira Urbańska oraz płk Edward Basałygo. Wsparcia udzielił im także zastępca nadleśniczego Pan Tomasz Jankowski.
Obecny podczas uroczystości Senator RP Rafał Ślusarz wręczył przedstawicielom gryfowskich szkół flagi od Prezydenta RP, a Burmistrz odczytał list od Pana Andrzeja Dudy. 


Po posadzeniu drzewka zgromadzeni, prowadzeni przez poczty sztandarowe przeszli na gryfowski rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. 

Z inicjatywy członków Stowarzyszenia Aktywny Gryfów wystartował I Bieg Niepodległościowy. Był to bieg dla Niepodległej, w którym wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.


Przed złożeniem kwiatów pod tablicą pamięci głos zabrał Senator Rafał Ślusarz: – Szanowni Państwo, to wyjątkowy dzień, wyjątkowa rocznica i myślę, że warto chwilę zastanowić się gdzie byliśmy i jak z tego wyszliśmy, gdzie byliśmy w czasie niewoli – mówił senator, który przypomniał bolesne lata w dochodzeniu do niepodległości. Przypomniał także słowa wspomniane w kazaniu przez księdza proboszcza, który mówił, że dziś wprawdzie nie musimy już walczyć, ale musimy mieć poczucie, że wspólnie pracujemy dla Polski i za Polskę się modlimy. – Jestem przekonany, że jak wszyscy tu stoimy, to w nas ten Polski duch ciągle jest i mogę powiedzieć, że póki my żyjemy jeszcze Polska nie zginęła. – mówił Senator. 

Burmistrz Olgierd Poniźnik w krótkim przemówieniu mówił o tym czym dzisiaj dla nas, dla Polaków żyjących w wolnym kraju powinien być patriotyzm. Mówił o naszych obowiązkach względem Ojczyzny, o konieczności angażowania się w życie lokalnej społeczności. – Dziś istnieje niesamowita okazja aby odnowić w sobie poczucie lokalnego patriotyzmu – mówił burmistrz Gryfowa Śląskiego, który przypomniał także słowa Piotra Skargi: „Kto ojczyźnie służy, ten sam sobie służy”. 

Na zakończenie wystąpienia burmistrz Olgierd Poniźnik podziękował wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w organizację dzisiejszych uroczystości. 

Po okolicznościowych wystąpieniach przyszedł czas na złożenie kwiatów pod tablicą ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Wieńce i kwiaty składali przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół i przedszkole, przedstawiciele sołectw, organizacji kombatanckich i partii politycznych a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców. 

 

Dystans I Biegu Niepodległości został przygotowany tak, żeby tuż po zakończeniu składania kwiatów jego uczestnicy wbiegli na zlokalizowaną na gryfowskim rynku metę. 

Dla wszystkich biegaczy, ale także dla mieszkańców gorącą grochówkę przygotowała Pani Irena Włodarek. 


W ramach gryfowskich obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Miejsko Gminny Ośrodek Kultury przygotował spektakl o tematyce patriotycznej, acz nie patetycznej. „Jest taki kraj..”, czyli projekt muzyczno-rozrywkowy z dystansem i przymrużeniem oka na polską rzeczywistość. Na scenie wystąpili: Aneta Kolendo i Jacek Grondowy. W programie artyści opowiedzieli o naszej Ojczyźnie tekstami piosenek. Uczyli historii, wytykali nasze przywary i nie stronili od humoru.

fot.: Paweł Rubaj

fot.: Paweł Rubaj


żródło: lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty