22.10.2013
Agnieszka Muszka

Święto pieczonego ziemniaka

Święto pieczonego ziemniaka

Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013                                           Operationelles Programm  der grenzübergreifenden Zusammenarbeit Sachsen – Polen 2007-2013

Polsko-niemieckie Centrum Spotkań i Informacji „Oaza zmysłów“


W ramach projektu p.n.: Polsko-niemieckie Centrum Spotkań i Informacji Oaza Zmysłów, 27-go września 2013 roku, odbyło się spotkanie po stronie polskiej, w którym wzięli udział partnerzy z Niemiec oraz dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Gryfowie Śląskim.

Po przywitaniu gości w świetlicy, wspólnej kawie i słodkościach, udaliśmy się autobusem do Szałasu u p. Mularczyka, gdzie zorganizowane zostało Święto Pieczonego Ziemniaka. Przy otwarciu imprezy polskie dzieci zatańczyły zumie-do tańca ku naszemu miłemu zaskoczeniu dołączyła grupa niemiecka.

Następnie każdy z niemieckich uczestników przeprowadził dialog z osobą z polski, tak, aby uzyskać o sobie jak najwięcej informacji. Celem tego zadania była likwidacja barier językowych i zahamowań w kontaktach. Uczestnicy porozumiewali się po niemiecku, angielsku, ale i też za pomocą gestykulacji.

Po obiedzie odbyła się przejażdżka bryczką po okolicy, podczas której nasi goście mogli podziwiać piękne okoliczne widoki.

Nadszedł czas zabaw sportowych. Uczestnicy imprezy zostali podzielenie na 3 polsko- niemieckie grupy, w których to wzięli udział w konkurencjach takich jak: rzut ziemniakiem do celu, czy też „wykopki w hula-hop”. Wszyscy z uśmiechem rywalizowali, aby na koniec wyłonić zwycięzcę. Niezwykły okazał się turniej piłkarski, w którym większość uczestników naszego spotkania wzięła udział.

Po wspaniałym, pełnym wrażeń dniu musieliśmy wracać do domu. Ku naszemu zaskoczeniu autobus utknął jednak na podmokłym podłożu. W obliczu tej sytuacji niezbędna okazała się umiejętność pracy i integracja obu grup. Wszyscy obecni próbowali sił, aby uwolnić autobus z grząskiej ziemi. Po niemal godzinnym trudzie udało się.

Grupę z Niemiec pożegnaliśmy w świetlicy  przed godziną 19.00.

Podczas imprezy wykorzystaliśmy do tańca i nagłośnienia zakupiony w ramach realizacji projektu sprzęt multimedialny. Z kolei sprzęt sportowy, o który powiększył się inwentarz świetlicy, również zakupiony dzięki realizowaniu projektu, został wykorzystany do konkurencji sportowych, zabaw oraz meczu w piłkę nożną.

Spotkanie to było wyjątkowo bogate w pozytywne wrażenia. Dało możliwość lepszego poznania się, wzmocniona została nasza integracja, co jest głównym celem współpracy. Kolejne spotkanie już 25-go października w Bischofswerdzie.

 

Wychowawca Świetlicy Środowiskowej

w Gryfowie Śląskim

Marta Wilas

Drukuj/generuj pdf

Na skróty