06.05.2015
Agnieszka Muszka

Strategiczna decyzja

Strategiczna decyzja

To jedna z najważniejszych inwestycji w gminie Gryfów Śl. w tym roku. Władze miasta podjęły decyzję o budowie nowoczesnej, kontenerowej stacji uzdatniania wody.

Zlokalizowana ona będzie przy ul. Jeleniogórskiej i zastąpi stary wysłużony sprzęt. Nowoczesna stacja kontenerowa pozwoli na to, by parametry wody spełniały wymogi określone przez sanepid. 

– To bardzo ważne zadanie, być może najważniejsze w tym roku i niestety najdroższe – mówi zastępca burmistrza Gryfowa Andrzej Tartak. – Z uwagi na to, że obecna stacja nie funkcjonuje tak jak należy, w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o zleceniu wykonania dokumentacji projektowej. Obecnie jest już gotowa, podobnie zresztą jak pozwolenie na budowę, które odebraliśmy ze Starostwa Powiatowego we Lwówku Śl.

W maju ma być ogłoszony przetarg na tę strategiczną inwestycję. Wszystko zaś zaczęło się od tego, że parametry wody nie zgadzały się z normami, jakie w obecnie obowiązuję w kwestii dostaw wody dla ludności.

– Posiadamy decyzję sanepidu, który warunkowo zezwala nam użytkować dotychczasową stację jeszcze do końca tego roku – kontynuuje Andrzej Tartak. – Gdybyśmy nie podjęli starań o budowę nowego obiektu, to musielibyśmy zamknąć wodociągi i pozbawić całe miasto wody.

Problemem były zbyt wysokie wskazania manganu, którego ilość przewyższała dopuszczalne do spożycia normy. Często mówiła o tym w swoich sprawozdaniach poprzednia dyrektor Zakładu Budżetowego Helena Okulowska. Oczywiście w tej kwestii są różne opinie, ale – jak potwierdzają przedstawiciele gryfowskiego ratusza – trzeba trzymać się normatywnych wytycznych i stąd właśnie to przedsięwzięcie. Poza tym sama stacja jest już w złym stanie technicznym i to także zadecydowało o takim kierunku działań. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych paru tygodni, to sama budowa potrwa zaledwie kolejnych cztery miesiące. Oznacza to, że mieszkańcy Gryfowa jesienią będą już korzystać z wody przetworzonej w nowych urządzeniach.

(ADG)

Drukuj/generuj pdf

Na skróty