09.02.2014
Agnieszka Muszka

Śmieciowe podsumowanie

Śmieciowe podsumowanie

W styczniu br. władze Gryfowa Śl. dokonały oceny ilościowej gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy i miasta za pierwsze półrocze funkcjonowania nowej ustawy.

– W sumie do Centrum Utylizacji Gmin Łużyckich w Lubaniu dostarczyliśmy 1356 t, czyli ponad 220 t miesięcznie, z czego papier to 23 t, szkło 73 t, plastik 44 t, biodegradowalne 31 t. Segregacja to 14,29 proc. – wylicza burmistrz Olgierd Poniźnik. – To jest jeszcze niewiele i tutaj będziemy zwracać szczególną uwagę na kwestię segregacji, zwłaszcza w Gryfowie, gdyż w sołectwach jest w miarę dobrze.

W najbliższym czasie przewidywane są spotkania z zarządcami dużych wspólnot mieszkaniowych, ponieważ największe problemy wiążą się właśnie z nimi. Chodzi o to, aby ten proces jeszcze bardziej usprawnić. W styczniu przeprowadzone zostały także wystawki w sołectwach.

– Nie było jakiejś wielkiej ilości tych wielkogabarytowych odpadów, ale to raczej powód pogody. W każdym z sołectw były po dwa, a w większych nawet po cztery kontenery, które w większości były zapełnione – mówi włodarz Gryfowa Śl. – Jeżeli chodzi o miasto, to tego typu akcja odbędzie się w kwietniu – parę tygodni przed świętami wielkanocnymi.

Ocena funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi zaprezentowana będzie Radzie Miejskiej jeszcze przed przerwą wakacyjną, a więc po roku od wejścia w życie nowej ustawy „śmieciowej”. Wtedy też będzie okazja do tego, by dokonać korekt w prawie lokalnym normującym gospodarkę odpadami w gminie Gryfów Śl.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty