29.02.2012
Agnieszka Muszka

Rusza wielka akcja w obronie naszego sądu

Rusza wielka akcja w obronie naszego sądu

Rusza wielka akcja Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim, samorządowców z regionu lwóweckiego i naszego portalu. Wszystko w obronie lwóweckiego sądu, który chce zlikwidować ministerstwo sprawiedliwości. Prosimy o podpisywanie deklaracji.

Ostatni projekt ministra sprawiedliwości to ogromne zaskoczenie dla wszystkich pracowników lwóweckiego sądu i mieszkańców regionu. Pierwszy projekt zakładał utworzenie z Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim ośrodka zamiejscowego lubańskiego sądu. Na taką propozycje nie zgodzili się pracownicy sądu, mieszkańcy powiatu i samorządowcy. To właśnie ci ostatni pojechali na spotkanie z ministrem Gowinem. Udało wywalczyć się, że lwówecki sąd byłby ośrodkiem zamiejscowym sądu bolesławieckiego. Byłaby to dużo klarowniejsza sytuacja jak przyłączenie do Lubania. Wszystko ze względu na małą odległość z Lwówka do Bolesławca i bardzo dobre połączenia. 

– Udało się nam obronić księgi wieczyste. Pan minister obiecywał nam publicznie, że będziemy filią bolesławieckiego sądu. Słyszało to ponad 120 osób. Teraz dowiadujemy się, że jest nowy projekt, który zakłada, że staniemy się filią sądu w Jeleniej Górze. Nic z tego nie rozumiemy – mówi Ludwik Kaziów, burmistrz Lwówka Śląskiego.

Samorządowcy delikatnie mówiąc czują się wprowadzenie w błąd przez ministra. Teraz nie wiadomo co będzie z księgami wieczystymi. Ze stanowiskiem burmistrza zgadza się prezes lwóweckiego sądu.

– Utworzenie z naszego sądu ośrodka zamiejscowego sądu jeleniogórskiego, byłoby złym rozwiązaniem. Wtedy prezes sądu w Jeleniej Górze może nakazać nam pracować na przykład w sądzie kamiennogórskim, który także ma być filią jeleniogórskiego, a sędziowie z Kamiennej Góry mogą pracować w Lwówku Śląskim – mówi Wioleta Bielińska.

Sędziowie podkreślają, że wielki projekt ministerstwa to jednocześnie wielka fuszerka, która nie przyniesie oszczędności, a przy tym łamie konstytucję. Teraz pracownicy sądu i samorządowcy chcą obronić sąd przed reformą. Podobne akcje ruszyły już w całej Polsce. 

Na łamach portalu publikujemy wzór deklaracji do zbierania podpisów.- Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców powiatu, aby wpisywali się w obronie naszego sądu. Potrzebujemy jak najwięcej podpisów – apelują samorządowcy.

Podpisy można także składać we wszystkich urzędach gmin powiatu lwóweckiego (Lwówek Śląski, Gryfów, Mirsk, Wleń, Lubomierz), a także w sekretariacie lwóweckiego sądu. Jeżeli ktoś będzie sam zbierał podpisy proszony jest o to, aby wypełnione deklaracje także dostarczał do swojego urzędu miasta, lub po prostu do sekretariatu sądu. 

Kliknij i pobierz DEKLARACJĘ

 

 

Info: www.lwowekslaski.net

Drukuj/generuj pdf

Na skróty