06.06.2018
Agnieszka Muszka

Pierwszy dzień Kwisonaliów

Pierwszy dzień Kwisonaliów

Nowością w tym roku był pokaz kulinarny, który odbył się na gryfowskim rynku a nie, jak co roku na bulwarze nad Kwisą. W sobotnie popołudnie tuż przed ratuszem z potrawami z ryb zmagał się znany śląski mistrz kuchni, restaurator Remigiusz Rączka. W gotowaniu oprócz publiczności towarzyszyły mu kamery katowickiej telewizji. Materiał przygotowany w ramach cyklu pt.: Rączka Gotuje zostanie wyemitowany już za dwa tygodnie.

Nowością w tym roku był pokaz kulinarny, który odbył się na gryfowskim rynku a nie, jak co roku na bulwarze nad Kwisą. W sobotnie popołudnie tuż przed ratuszem z potrawami z ryb zmagał się znany śląski mistrz kuchni, restaurator Remigiusz Rączka. W gotowaniu oprócz publiczności towarzyszyły mu kamery katowickiej telewizji. Materiał przygotowany w ramach cyklu pt.: Rączka Gotuje zostanie wyemitowany już za dwa tygodnie.



Program tegorocznych Kwisonaliów na bulwarze rozpoczął się konkursem kulinarnym Smaki Kwisy. Uczestnicy do przygotowania mieli potrawy z ryb. Jury oceniało oryginalność, smak i wygląd potraw, ale także dekoracje na talerzu i na stole. W tym roku w konkursie wzięło udział 7 ekip. Jury stanęło przed niełatwym zadaniem wyłonienia zwycięzców spośród bardzo wyrównanej stawki. Ostatecznie po długiej naradzie zwycięstwo wariacją na temat pstrąga – kiełbasą w towarzystwie konfitur z czerwonej cebuli na chmurce z dziką zieloną przyjemnością zapewniły sobie uczennice szkoły z Biedrzychowic: Magdalena Majgier i Karolina Ramulewicz. Zrolowany pstrąg dał drugie miejsce Zuzannie Matkowskiej również ze szkoły w Biedrzychowicach.  Natomiast na trzecim miejscu dzięki pstrągowi pieczonemu w pomidorach z bazylią i oliwkami znalazła się Pani Beata Miesiąc ze Stowarzyszenia Rozwoju Henrykowa. Na kolejnych miejscach uplasowały się: gryfowianka, Pani Irena Włodarek, Jagoda Kijak- Raczyńska z Zespołu Szkół w Lubomierzu, Małgorzata Kamińska z Wieży i reprezentujący Zagrodę Przy Szlaku Dragonów Pruskich Romuald Fryst z Nagórza.


Po wręczeniu nagród w konkursie Smaki Kwisy przyszedł czas na oficjalne otwarcie wkraczających w dorosłość XVIII Kwisonaliów. Przybyłych gości powitali Pan Olgierd Poniźnik- Burmistrz Gryfowa Śląskiego oraz Pan Robert Skrzypek- Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląski. Wśród osób, które swoją obecnością zaszczyciły uroczystość możemy wyróżnić Panią Zofię Czernow- Posłankę na Sejm RP, Pana Jana Michalskiego – byłego senatora w naszym regionie czy Pana Wiesława Ziółkowskiego- Burmistrza Lubomierza. Ponadto obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, włodarze zaprzyjaźnionych z Gryfowem miast, radni Rady Powiatu Lwóweckiego, szefowie służb mundurowych, czy przedstawiciele duchowieństwa.


Część oficjalna, to także znakomita okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Przed ich wręczeniem laudację wygłosił Pan Jerzy Andrzejczak – Sekretarz GiM Gryfów Śląski:


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Gliński przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Pani Iwonie Tatarczuk.

Odznaczona od 31 lat pracuje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim, obecnie w wypożyczalni książek dla dorosłych.
Poza obowiązkami zawodowymi uczestniczy bardzo aktywnie w działaniach społecznych, współpracuje ze stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOCNI”, Towarzystwem Miłośników Gryfowa i Stowarzyszeniem Avantura. Predyspozycje osobiste, empatia, kreatywność, elastyczność, twórczość i otwartość przysporzyły jej wiele społecznego uznania i szacunku.


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Gliński przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Panu Tadeuszowi Deptuła.

Odznaczony od 37 lat pracuje w oświacie, od 7 lat jest Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rząsinach. Poza pracą pedagogiczną jego drugim obszarem bardzo aktywnej pracy jest kultura. Organizator wydarzeń patriotyczno-kulturalnych „Wieczornice Patriotyczne”, spotkanie mieszkańców z okazji 3 maja i 11 listopada, Orszak Trzech króli, Rajdy Patriotyczne im. Błogosławionego Księdza Alojsa Andrickiego.
Pan Tadeusz Deptuła swoją rzetelną pracą zawodową i niezwykłą praca społeczną zjednał sobie szacunek i uznanie lokalnego środowiska. 


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Panią Annę Michalkiewicz – Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim dyplomem za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.

Pani Anna Michalkiewicz pełni od 10 lat funkcję Dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim. Przez ten okres była i nadal jest faktycznym menadżerem i organizatorem Kwisonaliów, jest animatorem lokalnych wydarzeń muzycznych i teatralnych, aktywnie angażuje się w działania podejmowane przez instytucje i organizacje gryfowskie i z terenu powiatu lwóweckiego. Za swoja pracę otrzymała statuetkę Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Izerskie” za realizacje Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie kultury. Od roku jest Kierownikiem Gryfowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.



W tym roku Złotymi Rybkami uhonorowani zostali Panowie: Andrzej Szczygieł i Mariusz Dragan

Andrzej Szczygieł – Burmistrz Gryfic, funkcję tę sprawuje od 23 lat. Z jego inicjatywy powstało wiele prężnych organizacji i stowarzyszeń obywatelskich. Jest członkiem Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych. W czasie pełnienia ponad 20 lat funkcji Burmistrza Gryfic zrealizował wiele inwestycji komunalnych, mieszkaniowych, zmodernizował bazę oświetleniową, kulturalna i sportową, które w ogromnym stopniu zaspokoiły potrzeby mieszkańców Gminy i Miasta Gryfice.
Laureat jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi regionalnymi odznaczeniami.
W 2008 roku Burmistrz Gryfic podpisał z Burmistrzem Gryfowa Śląskiego umowę o wzajemnym partnerstwie i współpracy Gryfic z Gryfowem Śląskim.
Za wielkie serce i niezwykłe zaangażowanie, za współprace z Gminą Gryfów Śląski oraz za osobiste promowanie naszego miasta na Pomorzu przyznaje się Panu Andrzejowi Szczygłowi Odznakę Honorową Gminy i Miasta Gryfów Śląski „Złotą Rybkę” 2018 roku.

Uhonorowany burmistrz Gryfic odwdzięczył się władzom Gryfowa Śląskiego wręczając na ręce burmistrza Poniźnika drobny upominek. 


Mariusz Dragan – Pomysłodawca i organizator kilkudziesięciu koncertów dla młodzieży, wielu akcji proekologicznych m.in. Akcji Sprzątania Świata i Jeziora Złotnickiego. Współorganizator akcji edukacyjnych dla młodzieży m.in. warsztatów fotograficznych i filmowych, autor filmu reklamowego o Gryfowie Śląskim, wspaniałe zdjęcia naszego miasta rozsławiają nas w całej Polsce. Od 12 lat Prezes Stowarzyszenia Avantura.
Za wielkie serce i niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczną, efektywna pracę z młodzieżą oraz wielką promocję Gminy Gryfów Śląski w regionie jeleniogórskim i w Polsce przyznaje się Panu Mariuszowi Draganowi Odznakę Honorową Gminy i Miasta Gryfów Śląski „Złotą Rybkę” 2018 roku.


Część oficjalną zakończył występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim. 


Muzyczną scenę otworzył zespół Trzy Korony. Grupa reaktywowała się w 2005 r. i jest kontynuatorem dorobku twórczego założyciela zespołu, Krzysztofa Klenczona. Wykonuje również własne utwory utrzymane w stylistyce lat 70. XX w. Wczorajszy koncert dla wielu był z pewnością podróżą w przeszłość, w czasy dzieciństwa, młodości. Ze sceny mogliśmy usłyszeć i wspólnie z zespołem zaśpiewać takie przeboje jak: Historia jednej znajomości, Kwiaty we włosach, Powiedz stary, gdzieś ty był, Port, czy 10 w skali Beauforta. 

Wieczorne koncerty to ukłon w kierunku młodzieży i miłośników hip-hopu. W ostatnich latach ten gatunek muzyczny omijał Gryfów Śląski. Młodzież niejednokrotnie domagała się koncertów gwiazd ich pokolenia, dlatego w tym roku, pewnie z okazji osiemnastych urodzin Kwisonaliów organizatorzy zdecydowali się sobotni wieczór zadedykować właśnie młodzieży i zaprosić znanych hiop-hopowców. Zespoły takie jak Pierwszy Milion z Zeusem na czele, czy Pokahontaz na muzycznym kanale YouTube mogą się poszczycić wielomilionowymi odsłonami swojej twórczości. I mimo, że dla wielu przekaz artystyczny jest niezrozumiały, może czasem i zbyt wulgarny, mimo, ze muzyka ta nie przypada do gustu, to te miliony odsłon pokazują, że hip-hop w naszym kraju ma wielu fanów. Również w Gryfowie Śląskim, o czym mogliśmy się przekonać podczas wczorajszych koncertów. 

W przerwie pomiędzy występami gwiazd hip-hopu mogliśmy podziwiać próbkę umiejętności beatboxowych w wykonaniu dwójki gryfowian Mariusza Płuciennika i Łukasza Michajluka 

 

Jak pokazał cały wczorajszy dzień bardzo trafna jest nowa formuła Kwisonaliów. Przez bulwar nad Kwisą przewinęły się tysiące mieszkańców nie tylko samego Gryfowa Śląskiego, ale i całego regionu. Oblegane było wesołe miasteczko, sporym zainteresowaniem cieszyły się kramy z rękodziełem, długie kolejki ustawiały się do stoisk z jedzeniem, gdzie można było znaleźć m.in. stoiska gryfowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych MOCNI, czy Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza, które to stowarzyszenia oferowały smaczne przekąski i w ten właśnie sposób, dzięki pracy wolontariuszy, stowarzyszenia te pozyskują środki, które później będą mogły inwestować w swoją działalność.

 


Ciekawą nowością na tegorocznych Kwisonaliach były stoiska browarów regionalnych. Tu można było posmakować trunków o wyjątkowych smakach. Browarom towarzyszyły warsztaty piwowarskie, gdzie każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się wszystkiego o warzeniu piwa i na własne oczy zobaczyć, jakie narzędzia się wykorzystuje i jak wygląda cały proces warzenia w domowych warunkach.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty