25.10.2013
Agnieszka Muszka

Na Zlocie Szkół Reymontowskich

Na Zlocie Szkół Reymontowskich

Od 27 do 29 września br. delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Uboczu gościła na XVII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Solcu w województwie mazowieckim.

Na doroczny zlot przyjechały 23 delegacje i poczty sztandarowe szkół, które noszą imię polskiego noblisty – autora ”Chłopów”. Tegorocznemu spotkaniu przyświecały słowa patrona – ”Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent”.

– Rzeczywiście, pierwszego dnia zlotu na zamku w Gostyninie, w prezentacji poszczególnych szkół, widać było różnorodne pomysły, inicjatywy i talenty – mówi Anna Pląskowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Uboczu. – Szkoły te, choć często znajdują się w mniejszych miejscowościach, aż kipią pomysłami – rozwijają wolontariat, prowadzą zespoły muzyczne i orkiestry dęte, tworzą muzea dawnej wsi i izby regionalne.

Uczestnicy zlotu spotkali się m.in. z Ignacym Gogolewskim, aktorem i odtwórcą roli Antka, syna Macieja, w ”Chłopach”. W zlocie wzięła również udział inna znana aktorka Emilia Krakowska, a także ojciec chrzestny podstawówki z Ubocza – Tadeusz Samborski, a także aktor Stanisław Górka oraz Krzysztof Cezary Buszman – pisarz i poeta. Z Kanady przyjechał Kazimierz Chrapka, prezes Fundacji Reymontowskiej z siedzibą w Toronto. Obecna była także Danuta Łaska, prezes polskiej Fundacji Reymontowskiej z siedzibą w Lipcach Reymontowskich.

W drugim dniu zlotu odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ”Mówimy Reymontem”. Trzy laureatki z kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w nagrodę pojadą na tygodniowy pobyt do Kanady.

W programie zlotu znalazło się m.in. „Wesele” reymontowskie w wykonaniu młodzieży szkolnej z Solca, występy zespołów ludowych, spotkania autorskie, wieczory poetyckie, przejazdy bryczkami po malowniczych okolicach Pojezierza Gostynińskiego oraz wspólne zdjęcie uczestników zlotu. Poza tym uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach wikliniarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa i wyrabiania kwiatów z bibuły. Pokłosiem warsztatów będzie wystawa.

(adg)

Drukuj/generuj pdf

Na skróty