06.06.2018
Agnieszka Muszka

Kwisonalia 2018 za nami

Kwisonalia 2018 za nami

Kwisonaliowa niedziela w Gryfowie Śląskim upłynęła pod znakiem rodziny. Dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już kilka minut po godzinie 5. nad ranem. Wówczas wystartowały indywidulane zawody wędkarskie Koła PZW w Gryfowie Śląskim. W rywalizacji nad jeziorem złotnickim zwyciężył Pan Marek Skura, tuż przed Henrykiem Miedzianowskim i Markiem Twardochleb. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i drobnymi upominkami, które już na Kwisonaliowej scenie odebrali z rąk Burmistrz Olgierda Poniźnika.


Niedzielne przedpołudnie to dalszy ciąg rywalizacji sportowej. Na starcie na gryfowskim rynku stanęli zawodnicy biorący udział w rowerowym Crossie Gryfitów rozgrywanym na dystansach 21 i 42 kilometrów. Tu warto dodać, iż niektórzy z zawodników startujący w niedzielę uczestniczyli także w sobotnim biegu Gryfitów i byli klasyfikowani jako uczestnicy duathlonu. Wyniki dostępne są na stronie czasomierzyk.pl

Cross Gryfitów – MTB 21 km
Cross Gryfitów – MTB 42 km
Cross Gryfitów – Duathlon mały
Cross Gryfitów – Duathlon duży


Niedzielne popołudnie to występy dzieci i młodzieży z gryfowskich szkół i przedszkoli. Sporo emocji i wzruszeń dostarczył występ przedszkolaków z Przedszkola Publicznego. Dzieciaki z grup Wilczki i Wiewiórki na scenie dały z siebie wszystko i chwilami aż ciężko było powstrzymać się od wzruszeń. Tu wielkie wyrazy uznania należą się dyrekcji placówki i paniom, które przygotowały maluchy to tak wspaniałego występu. 


Po przedszkolakach przyszedł czas na ludowe klimaty w wykonaniu uczniów z Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu.

Tu warto dodać, iż od samego początku występy najmłodszych z widowni podziwiali nie tylko rodzice, dziadkowie, ale także samorządowcy wśród których był m.in.: Burmistrz Olgierd Poniźnik i Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który po występie uczniów z Ubocza pogratulował im talentu. 
Tadeusz Samborski w krótkim przemówieniu podziękował burmistrzowie Poniźnikowi za jego wkład w upowszechnianie kultury i zapewnił o dalszym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego dla Gryfowa Śląskiego.


Po tych oficjalnych wystąpieniach muzyczną sceną zawładnęła młodzież ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni”. Występ grupy w składzie: Elżbieta Choińska, Katarzyna Maga, Julia Karpowicz, Kamil Wojciechowski, Krystian Kucza oraz Patryk Kudła spotkał się z bardzo ciepłym i owacyjnym przyjęciem.


Tu warto wspomnieć, iż Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni” zostało powołane do życia w grudniu 2016 roku. Założycielami Stowarzyszenia są głównie rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także ludzie, którym los niepełnosprawnych nie jest obojętny. Powstanie Stowarzyszenia jest ściśle związane z brakiem opieki i aktywizacji osób niepełnosprawnych, które ukończyły edukację. 
Członkowie Stowarzyszenia przez półtora roku działalności zorganizowali dla podopiecznych i ich rodzin kilka wycieczek turystyczno – krajoznawczych po Górach Izerskich. Wzięli udział w kilku jarmarkach i imprezach lokalnych, podczas których mieli okazję wypromować Stowarzyszenie oraz zaprezentować swoje wyroby – różne ozdoby oraz pyszne domowe potrawy – m.in. ciasta, a także ekologiczną i zdrową żywność tj. pasztet z selera, chleb wieloziarnisty czy smalczyki wegetariańskie. Te oraz i inne potrawy można było nabyć także podczas tegorocznych Kwisonaliów. Członkowie Stowarzyszenia, którzy przez dwa dni ciężko pracowali zapewniają nas, że są bardzo zadowoleni z efektów tej pracy i  opinii z jakimiś się spotykali, a także z wielu ciepłych słów wsparcia, którymi obdarzali ich klienci.
Członkowie Stowarzyszenia „Mocni” chcą w przyszłości stworzyć miejsce spotkań, pracy i integracji dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, miejsce, w którym będą realizować się na miarę swoich możliwości, gdzie będzie istniała możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Patrząc na ich zapał możemy być pewni, że już wkrótce takie miejsce spotkań w Gryfowie Śl. powitanie 

Po występach młodzieży ze Stowarzyszenia MOCNI sceną zatrząsały panie z gryfowskiego teamu ZUMBA, pod kierownictwem Magdaleny Kwiatkowskiej- Korczowskiej. 


Energia jaką pozostawiły na scenie zumbowiczki udzieliła się dzieciom i młodzieży ze Studia tańca, które działa przy gryfowskim M-GOK-u. Ten występ we wszystkich wzbudzał niesamowite emocje. Z jednej strony mieliśmy przejęte występem na dużej scenie maluchy a z drugiej rodziców, którzy z podziwem a nierzadko i łezką w oku obserwowali swoje pociechy. Po środku stał trener Pan Mariusz Kozak, który po występie w podzięce za wkład pracy jaki na co dzień wkłada w edukację najmłodszych, z rąk Pani Dyrektor M-GOK-u odebrał przekazane przez rodziców dzieci kwiaty i drobny upominek. 


Dziecięco- młodzieżową scenę zamknął wokalno- taneczny występ uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zawodowych w Gryfowie Śląskim. 


Po występie młodzieży sceną zawładnął zgorzelecki zespół Mythos. Zespół Mythos to Grecy, piękne greckie stroje, greckie instrumenty. greckie melodie, urokliwe tancerki, śpiew, oraz świetna zabawa z publicznością połączona z nauką tańca.


Salwy śmiechu i gromkie brawa jaki słychać było na Bulwarze potwierdzają, iż zaproszeni zielonogórskiego kabaretu K2 to był starzał w dziesiątkę. Niebanalny humor najwyraźniej przypadł do gustu gryfowskiej publiczności. 


Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Mateusz Ziółko z zespołem, który podczas występu do czerwoności rozgrzał publiczność, która spontanicznie wraz z nim śpiewała znane i lubiane przeboje.
Mateusz Ziółko w roku 2013 został finalistą programu „The Voice of Poland”. W tym samym roku wydał singiel pt. „Tak wiele”. Rok później (czerwiec 2014) wystartował w konkursie „SuperDebiuty” w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i go wygrał, wykonując utwór „Wspomnienie” Czesława Niemena. W październiku 2015 roku wspólnie z raperem Liberem nagrał utwór „7 rzeczy”,  który zapowiadał jego pierwszy album studyjny. Wydana w maju tego roku płyta pt. „Na nowo” już w dniu premiery uzyskała status złotej. Wszystkie powyższe utwory i wiele innych usłyszała wczoraj na Kwisonaliowej scenie. 


To co dobre szybko się kończy. Pełne atrakcji święto mieszkańców gminy Gryfów Śląski dobiegło końca. Dwa dni znakomitej zabawy, występów zespołów muzycznych, i fantastycznej atmosfery jaka panowała w na bulwarze nad Kwisą już za nami. XVIII Kwisonalia zakończył pokaz sztucznych ogni. Jak było na Kwisonaliach? Było gorąco, było smacznie, było tanecznie,  było rodzinnie i nieco żal, że już się skończyło. Do zobaczenia za rok na XIX Kwisonaliach, które tradycyjnie odbędą się w pierwszy weekend czerwca.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty