Jubileusz pełen wspomnień
14 października br. Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śl. świętowało 15-lecie swojego istnienia. Była to okazja do wspomnień i zaznaczenia roli, jaką ta szkoła nieustannie odgrywa w życiu mieszkańców.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej przewodniczył bp Marek Mendyk – biskup pomocniczy legnicki. Podczas Eucharystii blisko 100 młodych ludzi z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie oraz parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach przyjęło sakrament bierzmowania, zwany także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzieży towarzyszyli także ich duszpasterze – m.in. ks. dziekan Krzysztof Kurzeja i ks. proboszcz Krzysztof Żmigrodzki. W homilii bp Marek Mendyk wspominał o wdzięczności względem nauczycieli, który nie tylko przekazują wiedzę i konkretne umiejętności, ale uczą także życia. Hierarcha podkreślił, że tymi pierwszymi nauczycielami są rodzice i im także warto podziękować za trud włożony w wychowanie. Odnosząc się do jubileuszu 15-lecia gimnazjum bp Mendyk docenił wartość tego święta, zaznaczając, że jest to godne i właściwe, bo szkoła to szczególne miejsce, w którym kształtują się charaktery i postawy.
Druga część uroczystości miała miejsce w auli Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Tam dyrektor Alicja Kownacka przywitała wszystkich gości, wśród których znalazł się m.in. bp Marek Mendyk, senator RP Jan Michalski, posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, a także płk. Edward Jakubowski – prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więżniów Politycznych w Jeleniej Górze. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli miejscowego samorządu na czele z burmistrzem Olgierdem Poniźnikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem i sekretarzem gminy i miasta Jerzym Andrzejczakiem. Podczas akademii można było wysłuchać prezentacji o historii szkoły, jej dokonaniach i sukcesach – zarówno w zakresie naukowym, jak i sportowym. Był element muzyczny i kabaretowy. Oczywiście nie obyło się bez prezentów, którymi zaproszeni goście hojnie obdarowali społeczność szkoły. Całość zakończył koncert szkolnego chóru i okolicznościowy bankiet.
Gimnazjum w Gryfowie powołane zostało do życia na bazie Szkoły Podstawowej nr 2 przez burmistrza Antoniego Lewkowicza w 1999 roku, a jego pierwszym dyrektorem została Alicja Kownacka, pełniąca tę funkcje do dziś. Po czterech latach, 15 listopada 2003 roku, placówka otrzymała imię Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Udział w tym wydarzeniu miała ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej Bożena Raubo, ostatnia dyrektor SP nr 2, a także burmistrz Czesław Wojtkun. Jak podkreśla dyrektor Alicja Kownacka – szkoła przez te lata zmieniała swoje oblicze na lepsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne, stając się kuźnią talentów. W ciągu minionych 15 lat ukończyło ją 1726 uczniów i 88 nauczycieli.
(Artur D. Grabowski)