05.12.2014
Agnieszka Muszka

Zumba dla Adriana

Zumba dla Adriana

15 listopada br. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Gryfowie Śl. odbył się I Maraton Zumby „Charytatywnie dla Adriana Dróżdża”. Uczestniczyło w nim ponad 200 osób, a na rehabilitację Adriana zebrano 7543,32 zł.

Głównym celem przedsięwzięcia było to, aby zebrać środki na rehabilitację 22-letniego Adriana Dróżdża, który jest chory na dziecięce porażenie mózgowe. Jest to schorzenie, w którym ciągła rehabilitacja jest rzeczą bardzo ważną.

– Wraz z mężem zbieramy pieniądze na dalsze leczenie syna. Do tej pory m.in. z 1 procenta, a teraz dzięki pomocy wielu przyjaciół udało nam się zorganizować ten I Maraton Zumby – mówi Małgorzata Dróżdż, mama Adriana. – Rehabilitacja ta polega na wzmacnianiu mięśni, szczególnie rąk, ale przede wszystkim tułowia i nóg. Adrian porusza się na wózku inwalidzkim. Jest po dwóch wcześniejszych operacjach, dzięki którym nie ma przykurczy. Staramy się cały czas go usprawniać, mając nadzieję, że dzięki wzmożonej rehabilitacji będzie mógł chodzić.

Na turnusy rehabilitacyjne Adrian i jego rodzice jeżdżą dwa lub trzy razy w ciągu roku, szczególnie wiosną i jesienią, do miejscowości Małe Gacno w Borach Tucholskich. Niestety to wszystko jest dość kosztowne i nawet mimo zawodowej pracy rodziców jest ciężko. Stąd właśnie padł pomysł na tego typu imprezę, w która włączył się także burmistrz Olgierd Poniźnik. – Mam wspaniałych przyjaciół, którzy w organizacji tego maratonu mi bardzo pomogli – podkreśla pani Małgorzata. – jesteśmy im bardzo wdzięczny za tą życzliwość, której doświadczamy.

Zumba to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz fitness. Został opracowany przez tancerza i choreografa Alberto „Beto” Pereza w Kolumbii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia łączy hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego. Poza podstawowym rodzajem Zumby (Zumba Fitness) wykształciły się także bardziej specyficzne jej rodzaje, których ciągle przybywa.

Maraton dla Adriana trwał 3 godziny. Przybyło ponad 200 osób, które bardzo chętnie zaangażowały się w to przedsięwzięcie. A na trybunach zasiadło wielu tych, którzy pragnęli swoją obecnością i datkami okazać solidarność z młodym człowiekiem, walczącym o swoje zdrowie.

– Uważam, że tam, gdzie zbiera się grupa ludzi, którzy w pocie czoła organizują pomoc dla człowieka, by ten mógł stanąć na nogi, by lżej mu się żyło choć trochę, być trzeba – mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. – Nawet nie, że powinno się, tylko po prostu trzeba wesprzeć, bo nie za wiele mamy w naszej małej społeczności takich akcji.

Wśród uczestników były niemal same panie, wśród których znalazło się także kilku panów. Mimo wszystko była to jednak impreza, która mocno skonsolidowała lokalną społeczność w imię szczytnego celu, jakim jest pomoc młodemu mieszkańcowi Gryfowa i jego rodzicom. Przedsięwzięcia tego typu pokazują, ze warto pomagać, wykorzystując do tego wszelkie możliwe sposoby.

Adrian jest chory na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Dzięki ciągłej rehabilitacji i operacji nóg ma jeszcze szansę na samodzielne chodzenie. Aby nie zaprzepaścić efektów rehabilitacji zachęcamy do wsparcia dalszego leczenia Adriana. Darowizny wpłacać można na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660, tytułem: 2057 Dróżdż Adrian – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

(Artur D. Grabowski)Drukuj/generuj pdf

Na skróty