23.09.2009
Agnieszka Muszka

Żołnierze postawili most

Żołnierze postawili most

Wieś oddziela od Gryfowa rzeka. Obie miejscowości łączy tylko jeden most. We wsi mieszka ok. 300 osób. Połowa z nich pracuje w Gryfowie, codziennie do szkół dojeżdża kilkadziesiąt dzieci.

– Moje wnuczki musiałyby wstawać o godzinę wcześniej – mówi Anna Chyra, mieszkanka
Wieży. Dłuższy dojazd miałyby również karetka pogotowia czy straż pożarna.
Budowa 21-metrowego mostu ze stalowych elementów potrwa cztery dni dzięki zaangażowaniu piętnastu żołnierzy.

 

–Most wytrzyma obciążenie 20 ton. Będą po nim mogły jeździć nawet autobusy. Nie przejadą  jedynie TIR-y – wyjaśnia ppłk Marek Baraniak dowódca 6. Ośrodka Przechowywania Sprzętu z Głogowa.
To już czwarty most postawiony przez głogowskich żołnierzy w tym roku. Poprzednie zbudowali m.in. w gminach Głuchołazy i Paczków. Najdłuższy ułożyli w ubiegłym roku w Świętoszowie. Miał 80m.
Pierwsze auta wjadą na tymczasową przeprawę koło Gryfowa za tydzień. Wówczas zamknięty zostanie przejazd przez obecny most i rozpoczną się na nim prace remontowe. W tym roku położona zostanie nowa nawierzchnia, a w przyszłym będą remontowane podpory. – To konieczne, bo stan techniczny mostu jest fatalny. Prace będą nas kosztować 1,6 mln zł – wyjaśnia Joanna Jarocka z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. To właśnie DSDiK zaproponowała 20-kilometrowy objazd przez Mirsk, bo wiem niemożliwy był ruch wahadłowy na remontowanym moście. Aby temu zapobiec, burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik zabiegał u żołnierzy obudowę zastępczej przeprawy. Udało się tozałatwić w ekspresowym tempie.

 

Na budowę mostu zgodzić się musiał ministerobrony narodowej, a taka procedura trwa czasami nawet kilka miesięcy. Gmina zapłaci wojsku 50tys. zł. Na Dolnym Śląsku remontowane są jeszcze mosty w Lwówku Śląskim, Złotoryi, Mostowicach, Bystrzycy Kłodzkiej, Przecławicach, Jędrzychowicach, Zawidowie, Budziszowie Wielkimi Lubnowie.

 

Mariusz Junik – Polska Gazeta Wrocławska

Drukuj/generuj pdf

Na skróty