22.11.2013
Agnieszka Muszka

Zmiany na cmentarzach

Zmiany na cmentarzach

Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej oraz burmistrza Gryfowa Śl. Podjętą na przełomie września i października br. nowy rok oznacza także zmiany w gospodarowaniu gminnymi cmentarzami i w wysokości cmentarnych opłat. 

Nasza Rada Miejska na swoim ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję, żeby cmentarze, które dotychczas były administrowane przez rady sołeckie przeszły pod zarząd Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik. – Chodziło nam przede wszystkim o to, by był jeden administrator. Trzeba było też wprowadzić opłaty za korzystanie z cmentarzy, który stanowiłyby dochód pozwalający na ich właściwe utrzymanie i konserwację. Po prostu nie da się utrzymać tych nekropolii ze składek społecznych i to musiało zostać odpowiednio uporządkowane.

Zgodnie z powziętymi ustaleniami od 1 stycznia 2014 roku zmieni się zarządca cmentarzy w Młyńsku, Krzewiu Wielkim i Uboczu, a biuro mieścić się będzie w siedzibie ZBGKiM przy ul. Kolejowej w Gryfowie Śl. Obecnie – zgodnie z zarządzeniem burmistrza – trwa proces inwentaryzacji na terenie wspomnianych nekropolii, założenia ksiąg. Zgodnie z ustawowym obowiązkiem każdy nowy grób będzie musiał być opłacony na okres kolejnych 20 lat. To kosztować będzie mieszkańców 432 zł brutto i jest to bodaj najniższa opłata tego typu w naszym regionie.

Nowe porządki na podgryfowskich cmentarzach to szansa na to, że będą one miały właściwą opiekę i finansowanie, co z kolei powinno ucieszyć mieszkańców. Jest to bym bardziej istotne, że w polskiej kulturze dbałość o miejsca pochówku najbliższych to rzecz niezwykle ważna.

(AG)

Drukuj/generuj pdf

Na skróty