30.12.2013
Agnieszka Muszka

Zasłużony muzyk

Zasłużony muzyk

7 stycznia 2014 roku Józef Zając – członek zespołu folklorystycznego „Gryfowianie” i skrzypek gryfowskiej kapeli podwórkowej – będzie obchodzić 90-lecie swoich urodzin. Na tę szczególną okoliczność burmistrz Gryfowa Śl. Olgierd Poniźnik złożył u Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o nadanie mu odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Józef Zając urodził się 7 stycznia 1924 roku w Kaczorówce w woj. tarnopolskim, a obecnie mieszka w Giebułtówku, nieopodal Gryfowa Śl. Jest samoukiem – gra na skrzypcach, bałajajce, bajanie i saksofonie. Po raz pierwszy wziął do rąk skrzypce gdy miał 12 lat. Sam nauczył się na nich grać, wygrywając zasłyszane melodie. W 1957 roku przyjechał na tereny tzw. Ziem Odzyskanych i osiedlił się w Giebułtówku w powiecie lwóweckim. Tutaj założył rodzinę i przez wiele lat pracował w zakładach bawełnianych. Od przejścia na emeryturę w 1984 roku systematycznie ćwiczył swój muzyczny kunszt. Najpierw współpracował z Bogdankami z Mirska, a od 1988 roku z Podgórzanami z Mroczkowic. W 1990 roku wraz z tym drugim zespołem reprezentował powiat lwówecki na audiencji u papieża Jana Pawła II. W 1995 roku indywidualnie wziął udział w Festiwalu Folklorystycznym w Kazimierzu nad Wisłą, otrzymując za swój występ dwa wyróżnienia. W 2011 roku wraz z Podgórzanami przygrywał podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Od kilku lat gra w Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej i w zespole Gryfowianie. Oprócz umiłowania muzyki sam zajmuje się hobbystycznym wykonywaniem instrumentów ludowych w drewnie. Obecnie jest jednym z najstarszych czynnych skrzypków w Polsce. Jest ceniony za swoją aktywną społeczną pracę, dla której jego podeszły wiek nie jest żadną przeszkodą.

6 stycznia 2014 roku burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik wraz ze swoimi współpracownikami wręczy urodzinowe gratulacje i uhonoruje leciwego muzyka za upowszechnianie kultury narodowej, a zwłaszcza muzyki i rękodzieła artystycznego.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty