23.09.2010
Agnieszka Muszka

Z wdzięczności za chleb

Z wdzięczności za chleb

Tegoroczne dożynki w Gryfowie miały szczególną oprawę i dzięki temu były naprawdę wyjątkowe. 12 września w Gryfowie świętowano dożynki diecezjalne, powiatowe i gminne zarazem.

Tegoroczne dziękczynienie diecezji legnickiej za plony ziemi i prace na roli przebiegały pod hasłem „Do Matki pięknej Miłości”, zachęcając do kroczenia drogą naznaczoną służbą Bogu i bliźniemu. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Stefana Cichego w kościele pw. św. Jadwigi wspominano ciężkie warunki tegorocznych żniw, z którymi rolnicy musieli się zmierzyć. Nie wszędzie pola obrodziły w obfitości. Wiele zniszczyła klęska powodzi, która nie oszczędziła również diecezji legnickiej.

 

Jak każdego roku w sposób uroczysty wyrażamy nasze dziękczynienie Panu Bogu za Jego błogosławieństwo udzielane ludziom i ich pracy, będące także wyrazem wdzięczności dla tych, co swoją pracą żywią nas i bronią – powiedział w homilii bp Stefan Cichy.

 

Podczas liturgii poświęcony został chleb oraz wieńce dożynkowe przywiezione przez 26 delegacji dekanalnych, powiatowych i gminnych. Po Eucharystii spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy, za którym na bryczce jechał bp Stefan Cichy wraz ze starostą lwóweckim Arturem Zychem i starostami dożynek – Danutą Krawczyk i Janem Mściszem, a za nimi postępowali muzykanci i goście. Potem na starych ciągnikach, ze zbiorów Jana Widomskiego z Ołoboku w gm.Osiecznica, przyjechali organizatorzy – Krystyna Samborska z ramienia gryfowskiego ratusza, z Powiatowej Izby Rolniczej Rafał Dyjur i ks. Piotr Moroz, duszpasterz rolników. Jak wspominają sami gryfowianie – było to bardzo wzruszające i radosne widowisko. W tych diecezjalno-powiatowo-gminnych dożynkach oprócz organizatorów – władz diecezji, miasta i powiatu lwóweckiego – udział wzięli m.in. diecezjalny duszpasterz rolników ks. Piotr Moroz, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łuźniak, wiceprzewodniczący sejmiku Józef Pawlak, przedstawiciele dolnośląskich agend i organizacji rolniczych, okolicznych samorządów, a także wicestarosta lubański Wojciech Zembik i poseł Marzena Machałek.

 

Podczas świętowania nie mogło zabraknąć tradycyjnego ceremoniału dożynkowego i konkursu wieńców dożynkowych, w którym najlepsze okazały się te z Pławnej Dolnej w dek.Lwówek Śl., Ptaszkowa w dek.Kamienna Góra Wschód oraz Ołoboku w dek.Węgliniec. Jury postawiło na tradycję, wykorzystanie materiałów naturalnych i poziom wykonania. Wręczono honorowe odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego „Zasłużony dla Rolnictwa” dla Celestyna Rakowskiego z Mirska, Tomasza Sochackiego z Rębiszowa, Celiny Buca z Gryfowa, Danuty Krawczyk z Wieży, Edwarda Króla z Młyńska, Czesława Krzystek z Krzewia Wielkiego, Teresy Masura z Proszówki, Janiny Mścisz z Rząsin, Elżbiety Rak z Wolbromowa oraz Krzysztofa Sieradzkiego z Ubocza. Poza tym w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznakami „Za Opiekę Nad Zabytkami” uhonorowany został ks. Stanisław Bakes z Rząsin, ks. Ryszard Kamyk z Grudzy, Jerzy Blask ze Zbylutowa i Witold Mikos z Rząsin, zaś Józefa Tomczuk z Mirska i Teresa Nozdryn-Płotnicka ze Skorzynic otrzymały zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”. Wśród muzycznych atrakcji był występ zespołu ludowego „Sołtysowe Gryfinki”, „Gryfowian” i „Rząsinianek” a sam początek uroczystości uświetniała orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. Nie zabrakło także wystawców, wśród których znaleźli się m.in. pszczelarze, koronkarze czy rzeźbiarze. Jednak gwoździem dożynkowego programu, kończącym doroczne święto plonów był pełen humoru występ znanego Kabaretu z Kopydłowa „A my na luzie”.

 

Tegoroczne dożynki można zaliczyć do udanych. Było dużo folkloru i porządna porcja dobrego humoru – stwierdził burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. – Bardzo dziękuję sekretarzowi gminy panu Jerzemu Andrzejczakowi i pani Krystynie Samborskiej, którzy całkowicie się poświęcili organizacji tej uroczystości, stając na wysokości zadania. Nie sposób wszystkich wymienić, ale każdy kto się zaangażował bardzo się do tego przyłożył.

 

Sponsor strategiczny !!!

 

 

Ziemia Lubańska Nr 18(401) * 22.09-6.10.2010

Fot. Paweł Rubaj

Drukuj/generuj pdf

Na skróty