16.11.2012
Agnieszka Muszka

XVI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich

XVI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich

W dniach od 05 do 07 października 2012 roku delegacja Szkoły Podstawowej w Uboczu w składzie: Julia Łopąg, Patrycja Koman, Maciej Celuch, pani dyrektor Anna Pląskowska i nauczycielka języka polskiego pani Danuta Woźniczko była gościem XVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich, którego tegorocznym organizatorem było Gimnazjum im. W. Stanisława Reymonta w Kleszczowie (powiat bełchatowski, woj. łódzkie).

W pierwszym dniu imprezy w nowoczesnej auli delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystości otwarcia XVI Zlotu Szkół Reymontowskich, podczas którego przed zgromadzonymi gośćmi uroczyście przemaszerowało 17-tu chorążych ze sztandarami szkół biorących udział w Zlocie. Po oficjalnych przemówieniach zebrani w auli poznali laureatki XLII Konkursu żywego słowa imieniem Marii i Czesława Sadowskich, konkursu, który skierowany jest do młodzieży Polonii kanadyjskiej  – Martynkę Szewczyk (lat 7) i Annette’ę Szeligę (lat 17). Obie dziewczyny wraz z opiekunem, p. Kazimierzem Chrapką (prezesem Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie), były honorowymi uczestniczkami Zlotu i Konkursu „Mówimy Reymontem”. Na koniec uroczystości uczestnicy wysłuchali wspomnień Izabeli Tatary (tegorocznej absolwentki Gimnazjum w Kleszczowie, laureatki VII Ogólnopolskiego Konkursu „Mówimy Reymontem”), którym towarzyszyła prezentacja multimedialna, dokumentująca pobyt laureatki w Kanadzie. Po kolacji miał miejsce konkurs filmowy. Uczestnicy Zlotu zaprezentowali wcześniej nagrane projekcje wybranych fragmentów twórczości W. St. Reymonta. Nasz film pt. „Wykopki” zajął III miejsce pokonując nawet filmy szkół ponadpodstawowych.

 W drugim dniu Zlotu w godzinach dopołudniowych został przeprowadzony VIII Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”.  Główne nagrody przyznano Natalii Wawryn ze Szkoły Podstawowej w Trzebnicach i Karolinie Tomanik z Gimnazjum w Brzezinach. Obie uczennice wraz z opiekunami w czerwcu 2013 roku przez tydzień gościć będą w Kanadzie. Po obiedzie uczestnicy Zlotu udali się na wycieczkę do Kobiel Wielkich, miejsca, gdzie 7 maja 1867 roku na świat przyszedł W. S. Reymont. Tutaj m. in. wysłuchali prelekcji o życiu Reymonta przygotowanej przez kobielską młodzież, zwiedzili Izbę Pamięci, mieszczącą się w Gminnym Ośrodku Kultury, młodzież rozwiązywała „reymontowską krzyżówkę” oraz uczyła się pięciu polskich tańców narodowych. Po wizycie w GOK-u przemaszerowano do kościoła, po drodze zatrzymując się przy pamiątkowej tablicy umieszczonej w miejscu, gdzie niegdyś stała organistówka – dom rodzinny Reymonta. W kościele m. in. można było obejrzeć zabytkową chrzcielnicę z XII wieku i tablicę upamiętniającą akt chrztu Reymonta. Miejscowy ksiądz proboszcz  Grzegorz Dzierżanowski opowiedział o historii kościoła, nawiązując do czasów pobytu rodziny Rejmentów w Kobielach. Po wizycie w Kobielach uczestnicy pojechali do gospodarstwa agroturystycznego w Teodorowie Dolnym, gdzie miał miejsce integracyjny piknik przy ognisku. W drodze powrotnej zatrzymano się w Złobnicy – tutaj na punkcie widokowym można było podziwiać panoramę największej w Europie kopalni odkrywkowej – Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Widok po zmroku zapierał dech w piersiach! Po powrocie dla młodzieży została zorganizowana dyskoteka.

 W ostatnim dniu Zlotu po śniadaniu uczestnicy obejrzeli występ taneczny dziewcząt kleszczowskiego gimnazjum, po czym mogli skorzystać z licznych atrakcji oferowanych przez park wodny SOLPARK (kręgielnia, bilard, zajęcia rekreacyjno-sportowe). Po obiedzie w auli miała miejsce uroczystość podsumowująca i kończąca Zlot, w czasie której uczestnikom wręczono pamiątki i podziękowano za udział, po czym wysłuchano koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. 

 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty