27.08.2010
Agnieszka Muszka

Wyjątkowa monografia

Wyjątkowa monografia

Gryfowski samorząd uczcił dwudziestolecie funkcjonowania lokalnego samorządu wydaniem nowej monografii o powojennej i współczesnej historii miasta i gminy, która już jest dostępna na lokalnym rynku księgarskim.

Książka „Gryfów Śląski w latach 1945-2008” to nowe wydawnictwo, które dopiero co ujrzało światło dzienne po ponad dwóch latach poszukiwań i pracy badawczej nad materiałami źródłowymi. Autorami nowego opracowania jest Robert Skrzypek, Wojciech Szczerepa i Maciej Szczerepa. To już kolejne wydawnictwo traktujące o historii Gryfowa, po wydanej w 2001 roku książce Mariusza Olczaka „Dzieje Gryfowa i Zamku Gryf”, mimo to równie istotne, bowiem ukazuje się dokładnie w dwudziestą rocznicę powstania lokalnego samorządu. Znajdziemy w niej opis najważniejszych wydarzeń z życia gospodarczego, politycznego i społecznego w Gryfowie. Czytelnik znajdzie tutaj również całkiem pokaźny poczet miejscowych władz, począwszy od zakończenia II wojny światowej a kończąc na obecnej kadencji miejskiego samorządu. Poza tym wiele miejsca autorzy poświęcają sferze kulturalnej i sportowej miasta, ale także aspektom czysto duchowym, w których ujęta została działalność związanych z Gryfowem duszpasterzy oraz wspieranych przez nich organizacji jak choćby Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

 

Opis ten oparty jest w dużej mierze na dokumentach archiwalnych oraz wspomnieniach naszych mieszkańców. Zapewne opisane wydarzenia nie są pełne, bowiem w powojennej historii Gryfowa Śląskiego mało kto przywiązywał wagę do gromadzenia archiwalnych zbiorów – pisze we wstępie do książki burmistrz Olgierd Poniźnik. – Trzeba stwierdzić, że łatwiej jest dotrzeć do archiwalnych źródeł sprzed 1945 roku zawartych w licznych kronikach i materiałach zgromadzonych w archiwach państwowych i kościelnych.

 

Całość uzupełniają historyczne fotografie dokumentujące ważne dla Gryfowa postacie, wydarzenia oraz miejsca, które są wartościowym uzupełnieniem treści monografii i to czyni ją wyjątkową. Każdy zainteresowany Gryfowem i jego współczesną historią znajdzie tutaj zatem coś dla siebie.

 

Ziemia LubańskaNr 16(399) * 25.08-8.09.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty