07.04.2010
Agnieszka Muszka

Uroczysty wieczór teatralny w M-GOK-u

Uroczysty wieczór teatralny w M-GOK-u

26 marca br. w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru – święta, które przypomina nam, jak znaczące miejsce zajmuje teatr na kulturalnej mapie Polski i w oczach widzów, Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury oraz grupa teatralna „MY” przygotowali gryfowianom prawdziwą ucztę teatralną.

Sceniczne prezentacje przed gryfowską publicznością rozpoczął monodram „Lament paranoika”, zagrany z pasją przez Marka Sieradzkiego a wyreżyserowany przez Elżbietę Rybę. Monodram powstał na podstawie utworu Stephena Kinga „Paranoid: A Chant”.

 

Tytuł spektaklu sugeruje umiejscowienie akcji w świecie urojeń chorego człowieka. To jednak tylko pozory. Sztuka opowiada o toksycznej rzeczywistości, z którą  każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Pokazuje mianowicie świat demagogii, chorobliwej podejrzliwości, lęku przed drugim człowiekiem, a także bólu i zwątpienia w jakiekolwiek wartości.  W tej sztuce każdy z nas może odnaleźć cząstkę własnego życia i własnych słabości, którym na co dzień próbuje stawić czoła.

 

Marek  Sieradzki z właściwą sobie ekspresją prezentował całą gamę uczuć granej przez siebie postaci: od paranoicznego strachu i lęku poprzez rozpacz, śmiech, brawurową odwagę – po zwątpienie, samotność i bezgraniczny smutek.

 

Odtwórcy „Lamentu” należą się ogromne brawa za dostarczenie widzom tak wielkiej i różnorodnej dawki emocji w tym zaledwie kilkunastominutowym przedstawieniu.

Występ Marka stanowił preludium do dalszej części wieczoru, w której grupa „MY”  zaprezentowała spektakl „Król wschodzącego słońca”.

 

Sztuka jest opowieścią o człowieku, który w swoim zwyczajnym monotonnym życiu, w swojej samotności, nie porzuca nadziei na odmianę własnego losu. Bohater, w którego wcielił się Marek Sieradzki, staje przed dylematem: życie zgodne z wartościami, w które wierzył od zawsze, czy przyjemny los z dala od własnych zasad. Musi więc stoczyć walkę pomiędzy DOBREM a ZŁEM. 

 

W rolę Szatana wcieliła się Hania Sobucka – niezwykle sugestywnie próbując sprowadzić swoją „ofiarę” na złą drogę, mamiąc i zwodząc zdezorientowanego Człowieka.
W tych staraniach wspiera ją Diabeł – demoniczna postać wykreowana przez Jakuba Sobuckiego. Przeciwwagą tego uosobienia Zła jest w sztuce Anioł (Paulina Reszela),  broniący właściwych zasad, czuwający nad rozdartym pomiędzy Dobrem a Złem Człowiekiem.

 

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna postać, w którą wcieliła się Patrycja Quach-Chi –  alegoria ludzkiego cierpienia, które jest nieodłącznym elementem ludzkiego losu. To właśnie ten symboliczny krzyż, dźwigany przez tę postać dramatu, każe człowiekowi zatrzymać się, choćby na chwilę, znieruchomieć, by uświadomić sobie, co tak naprawdę jest istotą naszych dążeń.

 

Istotnym elementem spektaklu była muzyka, potęgująca mroczny nastrój i stanowiąca doskonałą dźwiękową ilustrację zdarzeń.

 

Sztuka, brawurowo zagrana przez młodych gryfowian, niewątpliwie zmusza do refleksji, zostawia trwały ślad i niezapomniane wrażenia. Kolejny spektakl w wykonaniu grupy „MY” dowodzi ogromnej pasji, zaangażowania i dojrzałości scenicznej aktorów.

 

Nad całością przygotowań do występu czuwała Elżbieta Ryba, opiekun artystyczny grupy.
Zwieńczeniem wieczoru było uroczyste wręczenie wyjątkowego odznaczenia.
    

 

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego,  Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski – Olgierd Poniźnik odznaczył Elżbietę Rybę odznaką honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".

 

Elżbieta Ryba od wielu lat zaangażowana jest w życie kulturalne i społeczne Gryfowa Śląskiego. Jest nauczycielem języka polskiego w Gimnazjum w Gryfowie Śląskim. Pełni także funkcję instruktora w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gryfowie Śląskim, prowadzi zajęcia teatralne i recytatorskie z młodzieżą. Perfekcyjna, wkładająca serce w swoje projekty, posiadająca niesamowity talent do odkrywania młodych, aktorskich talentów.  „Śluby panieńskie”, „Opowieść wigilijna”, „Wesele”, „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Złota niedziela”, liczne programy poetycko-muzyczne – to tylko kilka z wielu reżyserowanych przez Panią Elżbietę Rybę, brawurowo zagranych przez jej podopiecznych, gorąco przyjętych przez widzów spektakli.

Gratulujemy i czekamy na kolejne emocje!

Drukuj/generuj pdf

Na skróty