15.11.2021
Paweł Cerkanowicz

Uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Gryfowie Śląskim

Uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Gryfowie Śląskim

Dokładnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tę datę, również w naszym regionie mieszkańcy uroczyście świętowali 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Po okolicznościowych wystąpieniach przyszedł czas na złożenie kwiatów pod tablicą ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Wieńce i kwiaty składali przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół i przedszkoli, przedstawiciele sołectw, organizacji kombatanckich i partii politycznych a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

 

W Gryfowie Śląskim uroczystości zapoczątkowała Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi, którą celebrował proboszcz, ksiądz Krzysztof Kurzeja. Po mszy mieszkańcy w towarzystwie licznych pocztów sztandarowych przeszli pod tablicę ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości z gryfowskiego rynku wystartował zorganizowany z inicjatywy członków Stowarzyszenia Aktywny Gryfów, III Bieg Niepodległościowy. Jego uczestnicy mieli do pokonania 6 kilometrów. Bieg ten nie był wyścigiem, a rodzinnym spotkaniem o charakterze symbolicznym. Uczestnicy nie zdobywali medali, niemniej dla każdego organizatorzy przygotowali okolicznościowe gadżety.

Oficjalne uroczystości przed Tablicą Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej rozpoczęły okolicznościowe przemówienia. Podczas nich przypomniano, iż dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Dzień 11 listopada został ustanowiony – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. – polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.

W trakcie uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim zaprezentowali program artystyczny pod tytułem: „Przebudzenie Niepodległej”.

Po okolicznościowych wystąpieniach przyszedł czas na złożenie kwiatów pod tablicą ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Wieńce i kwiaty składali przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół i przedszkoli, przedstawiciele sołectw, organizacji kombatanckich i partii politycznych a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

za lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty