04.04.2023
Paweł Cerkanowicz

Uczniowie „Jedynki” przypomnieli wielkanocne tradycje.

Uczniowie „Jedynki” przypomnieli wielkanocne tradycje.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które obfituje w liczne tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Niedziela Palmowa, malowanie jajek, tradycyjna wielkanocna święconka, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane i nadal przez wielu Polaków kultywowane obyczaje. Tych jednak niegdyś było znacznie więcej. Chyba wszystkie przypomnieli podczas wspaniałego występu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim. Wydarzenie było połączone z organizowanym od lat w tej placówce szkolnym jarmarkiem.

– W takich komercyjnych czasach najważniejsza jest nasza tradycja i my, jako Szkoła, staramy się, żeby te tradycje były pielęgnowane, zwłaszcza tradycje naszego regionu. Dlatego od wielu lat organizujemy to wydarzenie, żeby nowe roczniki mogły zobaczyć, że te tradycje są i piękne i dla nas bardzo ważne. Co roku na nowo je odkrywamy. Dziadkowie przekazują swoją wiedzę … – wspominała Jadwiga Hawryluk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

W piątek, 31 marca 2023 roku szkolne korytarze zmieniły się nie do poznania. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli oraz wielu, wielu fantastycznych rodziców i uczniów na stołach można było znaleźć niemal wszystko, co pomoże udekorować wielkanocny stół. Oprócz dekoracji nie brakowało także wyśmienitych słodkości, ciast, pierniczków jak te od Pani Basi z Izerskich Słodkości, ale także tradycyjnego żurku przygotowanego specjalnie na tę okazję przez wiernych Kościoła Zielonoświątkowego w Gryfowie Śląskim.

– W trakcie Jarmarku Wielkanocnego we wszystkich klasach naszych odbywają się warsztaty wielkanocne. Tematy są stricte związane z świętami. – wyjaśniała Pani Dyrektor, która podkreślała, iż warsztaty te są spotkaniem wielopokoleniowym.

– Na tych warsztatach są dziadkowie, rodzice, całe rodziny. Szkoła jest otwarta i każdy może korzystać z tego, co szkoła oferuje – dodawała Pani Jadwiga Hawryluk, która nie kryła, iż wykonane w trakcie tych warsztatów dzieła trafiają na sprzedaż, a uzyskane środki wspierają poszczególne klasy np. w organizacji wycieczek szkolnych oraz mają pomóc w odnowieniu szkolnej świetlicy.

W trakcie jarmarku uczniowie gryfowskiej podstawówki zaprezentowali występ, podczas którego przypomnieli staropolskie tradycje i obrzędy. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Jerzy Andrzejczak Sekretarz Gminy Gryfów Śląski, Anna Michalkiewicz Dyrektor M-GOK w Gryfowie Śląskim, Anna Zawisza-Paliwoda Dyrektor Żłobka Miejskiego „Bajkowa Kraina”, Małgorzata Szczepańska Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, podkom. Remigiusz Mirek Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim, mjr Straży Granicznej Łukasz Karliński oraz ksiądz Adam Szpotański a także liczne grono nauczycieli oraz rodziców i dziadków uczniów „Jedynki”. Wszystkich zgromadzonych powitała Dyrektor SP1 Jadwiga Hawryluk.

Goście w skupieniu oglądali i przypominali sobie staropolskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, do momentu, kiedy młodzież zaczęła prezentować obrzędy związane z lanym poniedziałkiem. Nikt się nie spodziewał, iż w ruch pójdą jajka na wodę i bez względu na rangę każdy z widzów będzie mokry.

– Przy okazji Jarmarku Wielkanocnego mamy jeszcze podsumowanie ogólnopolskich konkursów. Jest to już edycja 11. Konkurs historyczno- regionalny, w tym roku pn.: „Uliczkami mojego miasta” oraz konkurs ekologiczny pn.: „Wcale nie straszne płazy i gady”. – wyjaśniała Pani Dyrektor, która wspominała, iż są to konkursy objęte honorowym patronatem przez Ministra Edukacji i Nauki, Kuratora Dolnośląskiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Przedświąteczne wydarzenie stało się także okazją do zaprezentowania uczniom podstawówki oferty edukacyjnej szkół średnich. W tym roku w Gryfowie Śląskim gościły trzy szkoły, z którymi współpracuje SP 1. Był to Dolnośląski Zespół Szkół z Biedrzychowic, którego uczniowie prezentowali młodszym kolegom kuchnię molekularną, ale także przygotowali catering dla gości. Był Zespół Szkół z Lubomierza, którego uczniowie na hali sportowej zaprezentowali musztrę a w salach lekcyjnych promowali naukę w klasach o profilach obronnych, policyjnych, czy strażackich. Był również ZSOiZ z Gryfowa Śląskiego, klasa gastronomiczna i klasa leśna.

Wydarzenie uświetniła Gryfowska Kapela Podwórkowa.

za lwowecki.info

Drukuj/generuj pdf

Na skróty