18.10.2013
Agnieszka Muszka

Tajemnica Gryfowskiego rynku

Tajemnica Gryfowskiego rynku

W dniu 26.10.2013, o godzinie 10-tej w Gryfowie Śląskim rozpoczną się prace mające na celu udzielenie odpowiedzi, czy pod rynkiem i w ratuszu kryją się tajemnicze przejścia, o których często wspominały źródła historyczne opisujące miasto. Najwięcej takich informacji ujrzało światło dzienne tuż po II WŚ, kiedy to ludzka wyobraźnia tworzyła wizję podziemi, które jakoby ciągnęły się z Gryfowa aż po Zamek Gryf w Proszówce. 

Dzięki wielkiej pomocy grupy DTH (Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne) i jej nowemu georadarowi marki Mala, model X3M, wyposażonemu w antenę 250 MHz (docelowo 500 MHz i 100 MHz), który może przeprowadzić badania gruntu do głębokości 12 m w podłożu skalnym, przy czym interpretacja falogramu odbywa się w czasie rzeczywistym, będziemy mogli sprawdzić, jakie ciekawostki skrywa gryfowski rynek. Dla naszych badań będzie to oznaczać, że już w trakcie pracy georadaru, w dniu 26 października, będzie można odczytywać jednoznacznie wyniki badań. Powyższe urządzenie pozwoli na przeprowadzenie badań w bardzo szerokim zakresie, począwszy od odnajdywania różnorakich przedmiotów po określnie pustych przestrzeni… Kolejnym ważnym atutem urządzenia, które zostanie użyte do odkrycia tajemnic Gryfowa Śl. będzie fakt, że oprogramowanie georadaru umożliwia przeprowadzanie analizy w 3D. To dzięki temu właśnie oprogramowaniu można będzie zobrazować występujące pod ziemią anomalie.

W tym momencie będą to jedne z pierwszych badań tak profesjonalnym sprzętem przeprowadzane na Dolnym Śląsku. Fakt ten będzie możliwy dzięki Panu Burmistrzowi Gryfowa Śląskiego Olgierdowi Poniźnikowi, grupie DTH oraz Stowarzyszeniu Zamek Czocha. Całe prace zostaną przeprowadzone za wiedzą i zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura Jelenia Góra. 

O szczegółach badań będziemy informować na bieżąco…

Piotr Kucznir

Stowarzyszenie Zamek Czocha

609084325

Drukuj/generuj pdf

Na skróty