28.11.2011
Agnieszka Muszka

Sztandar na jubileusz pożarników

Sztandar na jubileusz pożarników

11. listopada był w Gryfowie nie tylko okazją do patriotycznego świętowania 93. rocznicy odzyskania niepodległości, ale także do uhonorowania nowym sztandarem tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej, która w tym roku obchodzi 65-lecie swojego istnienia.

Była to uroczystość doniosła pod każdym względem i przyznają to nie tylko włodarze Gryfowa, ale i sami mieszkańcy. Rangę tego wydarzenia podkreślała nie tylko obecność wielu zaproszonych gości, ale i oprawa muzyczna zapewniona przez orkiestrę dętą z Olszyny pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Drozdowicza. Po Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz złożeniu kwiatów pod pomnikiem wdzięczności Kombatantom Ziemi Gryfowskiej na gryfowskim rynku dokonano przekazania sztandaru dla OSP Gryfów Śląski. W uroczystościach tych uczestniczyli przedstawiciele zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP – wiceprezes Jan Padewski oraz prezes Zarzadu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Lwówku Śl. Henryk Leśków, starosta lwówecki Józef Mrówka, radni rady miejskiej i powiatu, a także goście z Raspenavy i Bischofswerdy oraz weterani strażaccy Józef Zmaczyński i Aleksander Rzeszut. Gościem specjalnym był przedstawiciel firmy Gaz-System Marian Marciniszyn, który przekazał pięć kompletów strojów bojowych dla gryfowskich pożarników. – Nasza Ochotnicza Straż Pożarna w pełni zasłużyła, by ten sztandar otrzymać. Zasłużyła swoja postawą, aktywnością i wielkim sercem – powiedział podczas uroczystości burmistrz Olgierd Poniźnik. 

 

Zawsze na tych naszych strażaków można liczyć – o każdej porze dnia i nocy i we wszystkich sytuacjach. Podczas przekazania wbito trzynaście gwoździ w drzewiec. Dokonali tego aktu fundatorzy – Robert Skrzypek, Olgierd Poniźnik, Tadeusz Matusewicz, Dariusz Niebieszczański, Jerzy Horbacz, Stanisław Sawczak, Dominik Korpysa, Krzysztof Karaczun, Leszek Hawrylewicz, załoga Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ks dziekan Krzysztof Kurzeja, mieszkańcy miasta i gminy Gryfów Śl. oraz wiceprezes OSP Gryfów Śl. Krzysztof Król. Po tej doniosłej chwili był też czas na poświęcenie, którego dokonał ks. Krzysztof Kurzeja wraz z ks. prałatem Tadeuszem Jordankiem oraz ks. Piotrem Sikorskim, który jest członkiem OSP w Gryfowie. Ostatnim elementem było uhonorowanie prezesa OSP w Gryfowie Tadeusza Jagiełło Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza za dobry przykład i zaangażowanie w podejmowane przez siebie strażackie działania. Nad organizacją i przebiegiem wydarzenia czuwał inspektor ds. zarządzania kryzysowego Stanisław Jóźwiak.

Drukuj/generuj pdf

Na skróty