25.08.2011
Agnieszka Muszka

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki

Ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki UNWTO Światowy Dzień Turystyki 2011 odbędzie się 27 września pod hasłem Turystyka – Łączenie Kultur. Będzie on okazją do podkreślenia roli turystyki w zbliżaniu różnorodnych kultur z całego świata i wspierania globalnego zrozumienia poprzez podróże. 

„Przesłaniem Światowego Dnia Turystyki jest fakt, iż dzięki turystyce, miliony ludzi z różnych kultur łączą się na całym świecie jak nigdy przedtem,” powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai. „Ta interakcja pomiędzy ludźmi z różnych środowisk i prowadzących różny styl życia stanowi ogromną szansę dla rozwoju tolerancji, szacunku i wzajemnego zrozumienia”. 
W 2010 roku, 940 milionów turystów odbyło podróże do innego kraju, wchodząc w bezpośredni kontakt materialny – ze sztuką i zabytkami, a także kontakt niematerialny – z muzyką, kuchnią, tradycją – kulturą. Światowy Dzień Turystyki 2011 to obchody tej wyjątkowej interakcji, która ma na celu wzajemne pogłębienie zrozumienia wartości różnorodności kulturowej. Światowy Dzień Turystyki 2011 roku zwróci również uwagę na znaczenie ochrony i promocji wszystkich form kultury na świecie. Kultury, która zmusza miliony turystów do podróżowania i wydatków, ma ogromne znaczenie zarówno sama w sobie, ale jest również ważnym narzędziem do rozwoju zrównoważonego sektora turystyki. Jak określono w Globalnym Kodeksie Etyki w turystyce: „Polityka turystyczna i działalność powinny być prowadzone z poszanowaniem artystycznego, archeologicznego i kulturowego dziedzictwa, które powinno być chronione i przekazane przyszłym pokoleniom” i jako taka, musi być starannie zarządzana i chroniona.
„Kultura jest jednym z naszych najcenniejszych aktywów i wymaga ochrony. Obchodząc Światowy Dzień Turystyki 2011, proszę wszystkich ludzi o to, aby prowadzili działalność turystyczną w sposób, który zachowuje i wzbogaca dziedzictwo kulturowe świata dla przyszłych pokoleń” – powiedział Rifai. 
Na podstawie materiałów UNWTO sporządzono w Departamencie Turystyki 

„Przesłaniem Światowego Dnia Turystyki jest fakt, iż dzięki turystyce, miliony ludzi z różnych kultur łączą się na całym świecie jak nigdy przedtem,” powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai. „Ta interakcja pomiędzy ludźmi z różnych środowisk i prowadzących różny styl życia stanowi ogromną szansę dla rozwoju tolerancji, szacunku i wzajemnego zrozumienia”. W 2010 roku, 940 milionów turystów odbyło podróże do innego kraju, wchodząc w bezpośredni kontakt materialny – ze sztuką i zabytkami, a także kontakt niematerialny – z muzyką, kuchnią, tradycją – kulturą. Światowy Dzień Turystyki 2011 to obchody tej wyjątkowej interakcji, która ma na celu wzajemne pogłębienie zrozumienia wartości różnorodności kulturowej. Światowy Dzień Turystyki 2011 roku zwróci również uwagę na znaczenie ochrony i promocji wszystkich form kultury na świecie. Kultury, która zmusza miliony turystów do podróżowania i wydatków, ma ogromne znaczenie zarówno sama w sobie, ale jest również ważnym narzędziem do rozwoju zrównoważonego sektora turystyki. Jak określono w Globalnym Kodeksie Etyki w turystyce: „Polityka turystyczna i działalność powinny być prowadzone z poszanowaniem artystycznego, archeologicznego i kulturowego dziedzictwa, które powinno być chronione i przekazane przyszłym pokoleniom” i jako taka, musi być starannie zarządzana i chroniona.„Kultura jest jednym z naszych najcenniejszych aktywów i wymaga ochrony. Obchodząc Światowy Dzień Turystyki 2011, proszę wszystkich ludzi o to, aby prowadzili działalność turystyczną w sposób, który zachowuje i wzbogaca dziedzictwo kulturowe świata dla przyszłych pokoleń” – powiedział Rifai. 

Na podstawie materiałów UNWTO sporządzono w Departamencie Turystyki 

Drukuj/generuj pdf

Na skróty