06.11.2009
Agnieszka Muszka

Stawiają na turystykę

Stawiają na turystykę

Gryfowski samorząd stawia na turystykę. Wszystko po to, by wykorzystać walory historyczne i przyrodnicze gminy i uczynić ją atrakcyjniejszą dla przyjezdnych.

27 października, po sesji Rady Miejskiej poświęconej przede wszystkim promocji gminy w turystyce, otwarto okazjonalną polsko-czeską wystawę „Pogórze Izerskie w obiektywie”, która zainaugurowała otwarcie Centrum Informacji Turystycznej Pogórza Izerskiego w Gryfowie. Znalazły się na niej prace czeskich i polskich twórców. Wśród autorów fotografii znaleźli się znani w naszym regionie fotograficy tacy jak chociażby Ilona Cichoń, Agnieszka Szymańska, Andrzej Woźniak, Paweł Jakubowski i Paweł Rubaj oraz przybyli z Czech Miloš Kirchner i Jan Veselý.

 

Otwarcie ekspozycji wzbogacone zostało występem jednego z czeskich fotografików Miloša Kirchnera, który specjalnie na tę okazję przy akompaniamencie gitary zaprezentował próbkę swoich zdolności wokalnych, co dla wszystkich było wielką niespodzianką. Po duchowej uczcie i chwili refleksji uroczyście dokonano otwarcia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego. Na tę chwilę samorząd Gryfowa czekał już od dawna. Aby przygotować taki punkt gmina otrzymała pieniądze z EWT Polska-Czechy w kwocie około 24 tys. euro, reszta pochodzi ze środków własnych. Nie bez znaczenia jest też to, że powstanie tego biura turystycznego jest efektem współpracy między Gryfowem a czeskim partnerem – Raspenavą. Zabytkowe pomieszczenia, w którym zlokalizowano CITPI, nabrały blasku po remoncie do tego stopnia, że to barokowe wnętrze zapiera dech w piersiach. Na suficie znajduje się malowidło przedstawiające alegorię Fortuny z ok. 1758 roku oraz ciekawy w formie artystycznej kominek. Na inaugurację centrum oprócz władz samorządowych Gryfowa przybyli przedstawiciele mieszkańców, wykonawców, partnerskiego miasta Raspenava, konserwatora zabytków oraz organizacji turystycznych Dolnego Śląska. Jak zapewnia burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik – trzeba zrobić wszystko, by coraz bardziej stawiać właśnie na turystykę i czerpać pełnymi garściami z bogactwa historii i przyrody regionu Pogórza Izerskiego.

 

Ziemia Lubańska Nr 21(380) * 4-18.11.2009

Drukuj/generuj pdf

Na skróty