04.07.2010
Agnieszka Muszka

Sportowa ekspozycja

Sportowa ekspozycja

1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka, ale także Międzynarodowy Dzień Sportu. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Gryfowa wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Gryfów Śląski przygotowały wystawę tematyczną, której bohaterami są… piłkarze ręczni.

Celem Towarzystwa Miłośników Gryfowa jest zbieranie i pokazywanie mieszkańcom pamiątek, zdjęć i dokumentów dotyczących historii ich miasteczka. Nie inaczej było i tym razem. Na kilkunastu tablicach zaprezentowane zostały archiwalne już fotografie, ukazujące dorobek klubu sportowego piłki ręcznej „Gryfex”. Stąd też i intrygujący tytuł – „Chłopaki z naszej paki, czyli historia piłki ręcznej w Gryfowie”.

 

Naszą skromną wystawą chcieliśmy oddać hołd byłym zawodnikom, którzy dla rozsławienia naszego miasta aż do krwi zdzierali na asfaltowej płycie boiska swoje łokcie i kolana – powiedział między innymi jeden z inicjatorów wystawy Jan Wysopal. – Gdy dziś popatrzeć z perspektywy czasu, piłka ręczna w Gryfowie to był fenomen. Małe miasteczko a w nim grupa zapaleńców, która potrafiła stworzyć z niczego potęgę gromiącą utytułowane kluby z większym budżetem i zapleczem klubowym.

 

Na wernisaż przybyło wielu byłych graczy „Gryfexu”, którzy oglądając każdą z tablic miło wspominali i wymieniali się swoimi wrażeniami z tamtych lat. Przypominali niedzielne mecze z pełnymi ławkami kibiców i to że tak naprawdę każdy gryfowianin w jakiś sposób był z tym sportem związany. Także burmistrz Olgierd Poniźnik wspominał o sportowych tradycjach Gryfowa, które w mniejszym lub większym stopniu przetrwały. Był to rzeczywiście wernisaż pełen wspomnień i historycznych odniesień.

 

Początki piłki ręcznej w Gryfowie sięgają 1964 roku, kiedy najpierw na bazie szkoły zawodowej a potem Gryfowskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Gryfex” ukonstytuowała się prężnie działająca drużyna. Ostatni mecz rozegrany przez nich odbył się w 1992 roku. Był to mecz oldboyów z zawodnikami Górnika Złotoryja.

 

Ziemia Lubańska 12(395) * 23.06-7.07.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty