10.07.2014
Agnieszka Muszka

Solistka nagrodzona

Solistka nagrodzona

Feliksa Cierlik z Rząsin wyśpiewała I nagrodę podczas tegorocznego 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który 29 czerwca br. zakończył się w Kazimierzu nad Wisłą.

Laureatka z Rząsin wystąpiła w kategorii soliści śpiewacy, występując z takimi utworami jak „Pod Krakowem czarna rola”, „Ide ja se ide z rozkoszy na bide” oraz „Z raju pięknego miasta”. Jak się okazało – jury było pod ogromnym wrażeniem występu i przyznało jej I nagrodę.

– Utwory zaprezentowane przez panią Feliksę, popularyzujące śpiew ludowy, dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu, wysoki poziom artystyczny, uzyskały aprobatę jurorów oraz publiczności i przyczyniły się do zdobycia I miejsca w kategorii solistów. Bardzo nas to cieszy i jesteśmy dumni, że to właśnie nasza mieszkanka wyśpiewała swój sukces na ludową nutę – powiedział podczas czerwcowej sesji burmistrz Olgierd Poniźnik, gratulując zwycięstwa. – Jest to także wspaniała promocja naszej gminy i miasta, za co bardzo serdecznie dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych oraz dużo sił i dużo, dużo dobrego zdrowia.

Feliksa Cierlik urodziła się w 1932 roku i pochodzi z grupy polskich reemigrantów z Bośni. Jej rodzice wywodzili się z terenów Lubelszczyzny (matka) i Podola (ojciec). Nauczyła się śpiewać od matki i starszych sióstr w rodzinnej wiosce Licany k. Nowego Martyńca będącego jednym z głównych ośrodków polskiego osadnictwa na tamtym terenie. W 1946 roku przybyła wraz z rodziną na Dolny Śląsk – do Rząsin, gdzie zamieszkuje do dziś. Niezwykle bogaty repertuar śpiewaczki zawiera m.in. pieśni kolędowe, zalotne, wojackie i ballady. Pamięć śpiewaczki jest bazą repertuarową dla miejscowej grupy śpiewaczej Rząsinianki, z którą uczestniczy w regionalnych konkursach tradycji.Drukuj/generuj pdf

Na skróty