05.11.2014
Agnieszka Muszka

Regionalizm w teorii i praktyce

Regionalizm w teorii i praktyce

11 października br. w gryfowskim ratuszu odbyła się konferencja naukowa pt. „Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic. Regionalizm w teorii i praktyce” pod patronatem Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia.

Na konferencji przedstawiono referaty odnoszące się do dziejów gminy Gryfów Śl. i powiatu lwóweckiego. Pierwsze wystąpienie kustosz Barbary Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Lubaniu było kontynuacją badań prelegentki nad dziejami powiatu lwóweckiego w latach 1945-1950. Archiwistka przedstawiła aspekty prawne i organizacyjne powiatu oraz sylwetki wybranych funkcjonariuszy publicznych z tamtego okresu – Stefana Mędrzyckiego, Piotra Kani oraz Stanisława Piekarowicza. Z kolei wykład dr Stefana Białka z Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dotyczyło badań nad znajdującym się w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu dziennika pastora Górnej Wieży Daniela Rauscha. Jego zapiski to przykład XVII–wiecznego CV – bogaty zapis życia oraz działalności duszpasterskiej duchownego. W drugiej części konferencji Łukasz Sołtysik z wrocławskiego oddziału IPN zaprezentował badania naukowe oraz publikacje własne i innych autorów na temat pobytu dzieci północnokoreańskich w Państwowym Ośrodku Wychowawczym Nr 2 w Płakowicach w latach 1953-1959. Na koniec Elżbieta Sienkiewicz i Maciej Szczerepa, reprezentujący Powiatowe Centrum Edukacji we Lwówku Śl., w przedstawili działalność instytucji powiatu lwóweckiego w upowszechnieniu wiedzy regionalnej z zakresu historii, ale także geografii i przyrody regionu w ostatnim czasie.

Gryfowska konferencja to wydarzenie, które za każdym razem gromadzi sporą grupę ludzi zafascynowanych odkrywaniem lokalnej historii. To także swego rodzaju odkrywanie „białych plam” na mapie regionalnej historii i próba ocalenia pamięci. Warto jeszcze wspomnieć, że pokłosiem cyklu gryfowskich konferencji historycznych będzie specjalna publikacja, której prezentacja zaplanowana jest na początek listopada br. Wszystko po to, by wiedza i stan badań mógł być znany szerszemu gronu odbiorców, a także by można było korzystać z tego zasobu także w ramach edukacji regionalnej, która w obecnej dekadzie przeżywa swój renesans.


Drukuj/generuj pdf

Na skróty