31.05.2010
Agnieszka Muszka

Pszczela kwarantanna

Pszczela kwarantanna

Po raz pierwszy w Uboczu w jednej z sześciu tamtejszych pasiek wystąpiła groźna choroba pszczół, które zaatakowane zostały przez zgnilca złośliwego.

To było niecodzienne wydarzenie w Uboczu. W jednym z gospodarstw pszczelarskich jedna z pasiek zaatakowana została przez groźną chorobę pszczół.

 

Jest to tzw. zgnilec złośliwy, o czym poinformował nas powiatowy lekarz weterynarii, który wspólnie z naszym samorządem i sołtysem wsi podjął już odpowiednie działania – mówi burmistrz Olgierd Poniźnik.
Wspomnianą chorobę wywołują bakterie zwane lasecznikiem larwy. Może ona występować w ulu w czasie całego sezonu czerwienia matki, jednak najostrzejszy przebieg obserwuje się w drugiej połowie lata, przy wysokiej temperaturze i częstym przegrzewaniu gniazda, co sprzyja zamieraniu larw i powstaniu stanu gnilnego.

 

Wszyscy właściciele pasiek, a jest ich w Uboczu sześć, zostali poinformowani o tej chorobie – kontynuuje burmistrz Gryfowa. – Inspektorzy powiatowego lekarza weterynarii będą docierali do dotkniętych wspomnianym schorzeniem gospodarstw i poinformują co trzeba robić w tym czasie.
Zgodnie z ustawą o zwalczaniu z urzędu – zgnilec złośliwy nie podlega leczeniu, więc o tym co dalej będzie się w tej kwestii działo decyzję podejmie powiatowy lekarz weterynarii. Tymczasem z pasieki nie wolno wywozić pszczół, rojów, matek, miodu i pustych uli.

 

Ziemia Lubańska Nr 10(393) * 26.05-9.06.2010

Drukuj/generuj pdf

Na skróty